Argentina s-a distrat cu Croația și va juca în finala Cupei Mondiale

Argentina este prima finalistă de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar.

Lionel Messi și compania au spulberat Croația în prima semifinală, cu 3-0, luându-și astfel și revanșa pentru înfrângerea suferită în urmă cu patru ani în Rusia, când au pierdut cu același scor.

Messi a deschis scorul în minutul 34, dintr-o lovitură de la 11 metri, pentru ca Julian Alvarez să reușească apoi dubla în minutele 39 și 69.

Meciul de pe Lusail Iconic Stadium a fost lipsit de spectaculozite în primele minute, când ambele formații au părut timorate, însă situația s-a schimbat după penaltiul obținut de Alvarez și transformat de Messi.

Reprezentativa pregătită de Lionel Scaloni a prins aripi după reușita starului ei, în timp ce Croația a părut complet depășită de miză și ritm.

Atacantul lui Manchester City a dus aproape imediat scorul la 2-0, la capătul unui contraatac fulger, stabilind totodată și rezultatul primei reprize.

Repriza secundă nu a adus nimic nou în jocul croaților, chiar dacă Zlatko Dalic a efectuat trei modificări, iar cei care au punctat au fost tot sud-americanii, prin același Alvarez, după o acțiune de toată frumusețea a lui Messi.

Argentina ajunge astfel pentru a 6-a oară în finala Cupei Mondiale, pe care a câștigat-o de două ori (1978 și 1986).

În ultimul act, programat duminică, sud-americanii se vor duela cu câștigătoarea semifinalei dintre Franța și Maroc, care se va juca mâine seară, de la ora 21:00 - ora României.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea semifinalei dintre Argentina și Croația de la Cupa Mondială de fotbal din Qatar:

Argentina - Croația 3-0 (Messi '34 - penalti, Alvarez '39 si '69)

'90+5 - FINALUL MECIULUI! ARGENTINA MERGE ÎN FINALĂ!

'90 - Repriza secundă va fi prelungită cu cinci minute.

'89 - Emiliano Martinez prinde un șut deviat al lui Majer.

'86 - Alte două schimbări la argentinieni: ies Mac Allister și Molina, intră Foyth și Correa.

'85 - Lovren trece de puțin pe lângă gol.

'82 - Mac Allister trimite pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

'81 - Schimbare la croați: iese Modric, intră Majer.

'74 - Dublă schimbare la Argentina: ies De Paul și Alvarez, intră Palacios și Dybala.

'73 - Emiliano Martinez reține cu siguranță la un șut de la distanță al lui Perisic.

'72 - Schimbare la croați: iese Kramaric, intră Livaja.

'69 - GOOOL ARGENTINA !!! Messi ia o acțiune pe cont propriu și îi pune mingea pe tavă lui Alvarez, pentru 3-0 !!!

'68 - Romero vede "galbenul" pentru o intervenție tare asupra lui Petkovic.

'62 - Emiliano Martinez scoate excelent din fața lui Lovren, aflat la câțiva centimetri să reia decisiv.

'62 - Schimbare în naționala Argentinei: iese Paredes, intră Lisandro Martinez.

'58 - Ce ocazie! Messi rămâne în poziție de singur cu Livakovic, însă goalkeeperul croaților respinge!

INFO: Cu golul marcat în această seară, Messi a ajuns la cinci reușite la această ediție a Cupei Mondiale și l-a egalat pe Kylian Mbappe în fruntea clasamentului golgheterilor.

'56 - Enzo Fernandez ratează preluarea la un nou contraatac periculos al sud-americanilor.

'50 - Raportul șuturilor pe poartă: Argentina - 5 / Croația - 0

'50 - Încă o schimbare la croați: iese Brozovic, intră Petkovic.

'49 - Paredes șutează de la distanță, însă Livakovic reține fără emoții.

A început repriza secundă

Dublă schimbare la croați: ies Sosa și Pasalic, intră Orsic și Vlasic.

'45+4 - Finalul primei reprize

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu patru minute.

'45 - Martinez are un reflex excelent la un șut trimis de Juranovic din partea dreaptă.

'43 - Messi trimite direct pe poartă din corner, dar Livakovic e atent și respinge.

'42 - Ce ocazie! Livakovic scoate incredibil la o lovitură de cap trimisă de Mac Allister!

'41 - De Paul șutează din afara careului, mingea este deviată însă de Gvardiol și se duce pe lângă. Argentinienii cer penalti, dar arbitrul lasă jocul să continue.

'39 - GOOOL ARGENTINA !!! Alvarez pornește într-un contraatac fulger de la centrul terenului, trece cu ceva noroc de doi adversari și apoi îl învinge pe Livakovic !!!

'34 - GOOOL ARGENTINA !!! Messi execută impecabil sub bară și deschide scorul de la punctul cu var !!!

'32 - Livakovic vede și un cartonaș galben. Kovacic protestează și se alege și el cu un "galben".

'32 - Penalti pentru Argentina! Alvarez rămâne singur cu Livakovic după o pasă superbă a lui Enzo Fernandez, iar goalkeeperul croaților îl poate opri doar prin fault!

'31 - Perisic încearcă o execuție spectaculoasă, dar mingea se duce peste poarta argentinienilor.

'30 - Posesia mingii: Argentina - 42% / Croația - 52%

'28 - Modric se repliază excelent și respinge cu capul din fața mult mai tânărului Alvarez.

INFO: Croația a jucat până acum 14 meciuri in 2022, în care a înregistrat 9 victorii, patru egaluri si o singură infrângere.

'25 - Livakovic respinge cu emoții la un șut de la distanță trimis de Enzo Fernandez.

'22 - Juranovic anticipează excelent o pasă a lui Messi pentru Alvarez și blochează astfel o posibilă ocazie importantă a argentinienilor.

'20 - Nicio ocazie importantă de gol în acest start de meci.

INFO: Cealaltă semifinală, în care se vor întâlni Franța și Maroc, se va disputa miercuri seara, de la ora 21:00.

'18 - Posesia mingii: Argentina - 33% / Croația - 67%

'15 - Început lipsit de ocazii pe Lusail Iconic Stadium.

INFO: Argentina și Croația s-au întâlnit și în urmă cu patru ani, la Cupa Mondială din Rusia, când Modric și compania s-au impus în grupe cu un categoric 3-0.

'5 - E. Martinez iese excelent din poartă și reține o centrare a lui Perisic.

ora 21:00 - A început meciul.

Meciul este televizat de TVR 1.

În sferturile de finală, Argentina a eliminat Olanda, în timp ce Croația a trecut de Brazilia, ambele după executarea loviturilor de departajare.

ECHIPELE

Argentina: Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul, Fernandez, Paredes, Mac Allister - Messi, Alvarez.
Selecționer: Lionel Scaloni.

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic - Pasalic, Kramaric, Perisic.
Selecționer: Zlatko Dalic.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia)