Maroc scrie o filă de istorie a fotbalului și devine prima echipă africană calificată în semifinalele Cupei Mondiale

Maroc a învins Portugalia cu scorul de 1-0 în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, devenind singura formație africană din istorie care ajunge în careul de ași la cea mai importantă competiție inter-țări de pe planetă.

Singurul gol al fost marcat de En-Nesiri în minutul 42, după o gafă de mari proporții a portarului lusitan Diego Costa.

Marocul a fost echipa mai bună și mai ofensivă în primele 45 de minute ale acestui meci cu o deosebită miză de la Campionatul Mondial din Qatar. Elevii lui Regragui au arătat mult curaj în disputa cu Ronaldo și compania, care de fapt Ronaldo a început partida și astăzi ca rezervă, precum în meciul cu Elveția.

Iar curajul și șarjele ofensive arătate și realizate de marocani s-au concretizat până la urmă, și total meritat e timpul să o spunem, în minutul 42. Atunci, după o centrare de pe flancul stâng bifată de Allah, Diego Costa a ieșit prost și i-a permis lui En-Nesiri o lovitură de cap perfectă, în plasă.

Era 1-0 la capătul unui prim mitan în care Portugalia a ieșit rar la joc, a încercat rar poarta lui Bounou, care a condus excelent lacătul defensiv din fața sa.

Evident că prima mutare a selecționerului Fernandos Santos a fost introducerea lui Ronaldo după pauză, în minutul 50, pentru ca partida cumva să se reechilibreze rapid.

Dar Ronaldo din păcate pentru el și pentru țara sa a avut prima ocazie abia în minutul 91, un șut parat în doi timpi de îngerul păzitor Bounou. A fost un final incendiar, căci Marocul a avut un om eliminat în minutul 93, pe Chedirra, care a luat stupid două galbene în trei minute.

A urmat o fază în care Aboukhlal putea închide partida, dar a ratat uluitor singur cu Costa, pentru ca Pepe să rateze și el din careul mic, reluând cu capul ușor alături de poartă.

S-a calificat echipa mai tenace, mai puternică mental, echipa care a judecat perfect din punct de vedere tactic acest sfert de finală.

Marocul este prima echipa africană care va juca all-time o semifinală de Cupă Mondială și va evolua în fața învingătoarei dintre Franța și Anglia, meci care are loc duminică de la 21, tot LIVE pe SpotMedia.ro.

Ronaldo părăsește în lacrimi ultima sa Cupă Mondială și nu va avea niciodată în palmares aurul la un Campionat Mondial.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, MAROC E ÎN SEMIFINALE!!!

Min.96: Pepe reia cu capul de lângă poartă din careul mic, uluitor finalul..

Min.95: Ratare URIAȘĂ, URIAȘĂ!!! Aboukhlal scapă singur cu Costa, putea închide jocul, dar are o abordare cel puțin indolentă, că să nu folosim cuvinte mai dure....

Min.93: Cheddira vede două cartonase galbene atât de stupid, Marocul rămâne în 10 oameni, ce șansă au lusitanii acum!!

Min.91: Prima șansă a lui Ronaldo vine acum, șut din prima după o lansare în adâncime, prinde Bounou în doi timpi.

INFO: 8 minute de prelungire!

Min.87: Vittinha vede un galben pentru un fault cinic. Portugalia ceruse insistent un penalti pentru henț mai devreme.

Min.82: Scoate Bounou un șut tare greu în cros al lui Joao Felix!

Min.81: Și mai vin două schimbări, ies Boufal și Zyech, intră Jabrane și Abhoukhal.

Min.79: Iese și Dalot, intră Horta pentru Portugalia.

INFO: Peste 44.000 de fani prezenți pe arena din Doha.

Min.75: Contraatac școală al marocanilor, Chedirra nu s-a înțeles cu Ounahi și portughezii scapă.

Min.70: Și alte schimbări și la lusitani, intră Vitinha și Andre Silva, ies Ramos și Otavio. Dari vede între timp primul galben al serii.

Min.65: Două schimbări la marocani, ies En-Nesiri și Ammallah, intră Benoun și Chedira.

Min.63: Execuție a lui Bruno Fernandes, ce ratare, șut peste poartă!

Min.57: Accidentare dură pentru căpitanul Saiss, care e nevoit să iasă de pe teren, intră Dari de la Rennes în locul său.

Min.54: Centrare slabă a lui Dalot, direct în brațele lui Bounou.

Min.50: Primele schimbări la portughezi, ies Neves și Guerreiro, intră Ronaldo și Cancelo.

Min.49: Șansă mare pentru marocani de la debut, mingea trece milimetric alături după o deviere noroacoasă.

Începe partea secundă!

Pauză, 1-0 pentru Maroc!

Min.45: Portughezii cer un penalti la o fază dubioasă dar nu se acordă nimic.

Min.44: Bruno Fernandes reia în bară transversală, un șut deviat e drept, ce noroc are Marocul!!

Min.42: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Marocuuull!!! 1-0, centrare perfectă Allah de pe flancul stâng, Diego Costa iese lamentabil la balon, En-Nesiri este acolo și reia cu capul în plasă. Ce surpriză se preconizeza!!!

Min.35: Încă un șut al marocanilor, Boufal de la distanță, de data asta pe poartă, însă prinde Costa!

Min.34: Ratare mare Maroc!! Ammallah reia dintr-o poziție ideală din careu, din plin voleu, mult peste transversală!!

Min.30: Execuție bună a lui Felix, Bounou era învins, mingea a fost însă deviată de spatele unui fundaș marocan.

Min.25: Centrare bună în careu din fază fixă Zyech, En-Nesiri încearcă o reluare fantezistă cu capul, ușor pe lângă.

Min.23: Ciocnire dură în plin careu între Fernandes și portarul Bounou, nu a avut nici în clin nici în mânecă cu mingea starul de la Man.United. A fost și un ușor meleu între cele două formații, până la urmă spiritele s-au calmat..

Min.17: Zyech, starul lui Chelsea, încearcă el acum un șut de la distanță, însă mult alături.

Min.12: Șut de la distanță Guerreiro, blocat de defensiva marocană. Balonul a fost apoi respins, ușor moment de panică pentru africani.

Min.6: En-Nesiri reia și el cu capul după un corner, mingea zboară peste poartă. Început alert de meci!

Min.4: Prima ocazie a meciului! Joao Felix reia și Bounou are un prim mare reflex din partidă și scoate balonul în corner.

ÎNCEPE PARTIDA!

16.57: Ne pregătim acum de startul marelui meci, penultimul sfert de finală de la acest Mundial.

16.53: Ascultăm acum cele două imnuri de stat!

16.23: Este al doilea joc consecutiv pentru Cristiano Ronaldo pe care îl începe de pe banca de rezerve, după optimea de finală câștigată de echipa sa cu Elveția, scor 6-1!

Echipe de start:

Maroc: Bounou - Hakimi, El Yamiq, Saiss, Attiat-Allah – Ounahi, Amrabat, Amallah – Ziyech, En Nesyri, Boufal.
Rezerve: Munir, Tagnaouti, Zaroury, Sabiri, Jabrane, Hamdallah, Ez Abde El Khannous, Dari, Cheddira, Chiar, Benoun, Aboukhlai.
Selecționer: Walid Regragui.

Portugalia: D. Costa – Dalot, Pepe Dias, Rapahel Guereiro – Bernardo Silva, Neves, Otavio - Bruno Fernandes, G. Ramos, J. Felix.
Rezerve: R. Patricio, Jose Sa, Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Carwalho, Horta, J.Mario, Leao, Nune, Palhinha, Vitinha, C.Ronaldo.
Selecționer: Fernando Santos.

Stadion: Al Thumama, Doha.
Arbitru: Facundo Tello (Argentina).

Maroc este marea revelație a acestui Campiionat Mondial, o echipă care a terminat prima o grupă cu Belgia, Canada și Croația, apoi a răpus marea Spanie în optimi, e drept la loviturile de departajare. Portugalia este desigur o favorită la aurul mondial, cu desigur Cristiano Ronaldo, despre care trebuie văzut dacă va fi și azi lăsat pe banca de rezerve, așa cum s-a întâmplat în optimi cu Elveția.

Acel meci a fost o demonstrație de clasă a lusitanilor, scor 6-1 cu viitoarea noastră adversară din preliminariile EURO 2024.

Echipele probabile:

Maroc: Bounou – Hakimi, Saiss, Aguerd, Mazraoui – Ounahi, Amrabat, Amallah – Ziyech, En-Nesyri, Boufal.
Antrenor: Walid Regragui.

Portugalia: Costa – Cancelo, Pepe, Dias, Guerreiro – Carvalho, Fernandes, Otavio – Silva, Ramos, Felix.
Antrenor: Fernando Santos.

Cele două națiuni s-au mai întâlnit de 2 ori la un Campionat Mondial, în 1986 în grupe, când Maroc trecea clar cu 3-1 de portughezi și tot în grupe acum 4 ani în Rusia, scor 1-0 pentru lusitani, gol Ronaldo.