Cupa Mondială 2022: Portugalia și Maroc merg în sferturile de finală

Portugalia și Maroc se vor întâlni în sferturile de finală de la Cupa Mondială, după ce au eliminat Elveția, respectiv Spania.

Portugalia a trecut cu 6-1 de Elveția, într-un meci în care Cristiano Ronaldo nu a fost titular. Lusitanii nu au avut nicio problemă și au câștigat fără emoții. Ramos a marcat un hattrick, iar Pepe, Rafa Leao și Guerreiro au punctat și ei. Golul elvețienilor a fost marcat de Akanji în partea secundă.

Maroc s-a calificat în sferturile de finală de la Cupa Mondială după ce a eliminat Spania la loviturile de departajare. Scorul în timpul regulamentar a fost 0-0, iar la penaltiuri portarul Bono a avut o prestație strălucitoare. Sarabia și Soler au ratat pentru Spania, iar golul lui Hakimi a făcut diferența cu o scăriță. Maroc s-a impus astfel cu 3-0 la penaltiuri!

Programul sferturilor de finală

9 decembrie, de la ora 17:00: Croația - Brazilia
9 decembrie, de la ora 21:00: Olanda - Argentina
10 decembrie, de la ora 17:00: Maroc - Portugalia
10 decembrie, de la ora 21:00: Anglia - Franța

Portugalia - Elveția 6-1 (Ramos '26, '51, '67, Pepe '32, Guerreiro '56, Leao '90 / Akanji '58)

26 - Portugalia deschide scorul prin Ramos cu un șut puternic direct în vinclu din unghi!

32 - Pepe marchează cu capul pentru portughezi după o fază fixă!

51 - Ramos deviază la colțul scurt și face 3-0!

56 - Guerreiro face 4-0 cu un șut pe jos puternic pe contraatac.

58 - Akanji reduce din diferență după o gafă a lusitanilor.

67 - Ramos face tripla din pasa lui Joao Felix.

90 - Rafa Leao face 6-1 pentru portughezi.

Portugalia: D.Costa - Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro - Otavio, Carvalho; B. Silva - Fernandes, Ramos, Felix

Rezerve: Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Horta, Mario, Jose Sa, Leao, Nunes, Neves, Palhinha, Patricio, Ronaldo, Vitinha
Antrenor: Fernando Santos

Elveția: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar, Rodriguez - Xhaka, Freuler - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo

Rezerve: Aebischer, Comert, Elvedi, Fassnacht, Frei, Jashari, Kobel, Kohn, Okafor, Omlin, Rieder, Seferovic, Steffen, Zakaria
Antrenor: Murat Yakin

Maroc - Spania 3-0 la penaltiuri (0-0 în timpul regulamentar)

Partida dintre cele două echipe a fost spectaculoasă, dar ambele au suferit la finalizare. Spania a avut o bară în minutul 120, numai că diferența s-a făcut abia la loviturile de departajare.

Maroc se va duela cu învingătoarea dintre Portugalia și Elveția.

Maroc: Bono - Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui- Amrabat, Amallah, Ounahi - Boufal, En-Nesyri, Ziyech

Rezerve: Aboukhal, Attiat-Allal, Benoun, Cheddira, Dari, El Khannous, El Yamiq, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Sabiri, Tagnaouti, ZarouryAntrenor: Walid Regragui

Spania: Unai Simon - Marcos Llorente, Rodri, Laporte, Jordi Alba - Gavi, Busquets, Pedri - Ferran Torres, Asensio, Dani Olmo

Rezerve: Azpilicueta, Balde, Carvajal, Fati, Garcia, Guillamon, Koke, Morata, Pino, Raya, Sanchez, Sarabia, Soler, Torres, WilliamsAntrenor: Luis Enrique