Cupa Mondială 2022: Brazilia și Croația se califică în sferturile de finală

Brazilia și Croația s-au calificat în sferturile de finală de la Cupa Mondială 2022, fază în care se vor întâlni.

Brazilia a câștigat cu 4-1 meciul cu Coreea de Sud, după ce a avut o prestație convingătoare.

Vinicius a deschis scorul după doar 7 minute, iar Neymar a punctat din penalti șase minute mai târziu. Richarlison a punctat superb în minutul 27, iar Paqueta a punctat și el până la pauză. Paik a avut o reușită superbă pentru sud-coreeni.

Croația s-a calificat în sferturile de finală după ce s-a impus cu 3-1 la loviturile de departajare în confruntarea cu Japonia. Pentru croați au marcat Vlasic, Brozovic și Pasalic, iar Livaja a ratat. Pentru niponi au ratat Minamino, Mitoma și Yoshida și a marcat Asano. Scorul în timpul regulamentar a fost 1-1.

Partida din sferturile de finală va avea loc pe 9 decembrie, de la ora 17:00.

Brazilia: Coreea de Sud 4-1 (Vinicius '7, Neymar '13, Richarlison '27 / Paik '76)

7 - Vinicius deschide scorul după o acțiune a lui Rafinha!

13 - Neymar face 2-0 din penalti!

27 - Richarlison marchează un gol superb după o fază excelentă creată de Neymar.

36 -Brazilia pleacă pe contraatac, iar Paqueta face 4-0!

76 - Paik reduce din diferență cu un șut superb din afara careului.

Brazilia: Alisson - Eder Militao, Thiago Silva, Marquinhos, Danilo - Lucas Paqueta, Casemiro, Neymar - Vinicius Jr., Raphinha, Richarlison.

Coreea de Sud: Kim Seung-gyu - Kim Moon-hwan, Kim Min-jae, Kim Young-gwon, Kim Jin-su - Lee Jae-sung, Jung Woo-young, Jeong Woo-yeong, Hwang In-beom - Son Heung-min, Hwang Hee-chan, Cho Gue-sung.

Japonia - Croația 1-1 (Maeda '44 / Perisic '56), 1-3 după lovituri de departajare.

Croația se califică în sferturile de finală după ce s-a impus cu 3-1 la loviturile de departajare. Pentru croați au marcat Vlasic, Brozovic și Pasalic, iar Livaja a ratat. Pentru niponi au ratat Minamino, Mitoma și Yoshida și a marcat Asano. Scorul în timpul regulamentar a fost 1-1.

44 - Daizen Maeda deschide scorul cu o reluare din fața porții.

56 - Perisic egalează cu o lovitură de cap!

Japonia: Gonda - Taniguchi, Tomiyasu, Yoshida, Nagatomo - Morita, Endo - Ito, Kamada, Doan - Maeda

Rezerve: Asano, Ito, Kawashima, Machino, Minamino, Mitoma, Sakai, Schmidt, Shibasaki, Soma, Tanaka, Ueda, Yamane

Antrenor: Hajime Moriyasu

Croația: Livakovic - Juranovic, Gvardiol, Lovren, Barisic - Kovacic, Brozovic, Modric - Kramaric, Petkovic, Perisic

Rezerve: Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Livaja, Majer, Orsic, Pasalic, Sucic, Sutalo, Vida, Vlasic

Antrenor: Zlatko Dalic