Franța se califică în finala Cupei Mondiale

Franța s-a calificat în finala Cupei Mondiale după ce a învins Maroc, scor 2-0. Finala este programată duminică, între Franța și Argentina.

Francezii au început perfect meciul și au avut nevoie de doar 5 minute pentru a deschide scorul, prin Theo Hernandez, care a fost pe fază și a introdus balonul în plasă.

Franța putea face 2-0, dar Giroud a șutat puternic în bara laterală, în timp ce marocanii au avut și e o șansă uriașă. El Yamiq putea marca golul turneului final, însă reluarea sa din foarfecă din minutul 44 a lovit bara laterală.

În partea secundă, marocanii s-au napustat în atac, însă francezii s-au apărat foarte bine, cu aproape toată echipa.

Liniștea a fost adusă de Kolo Muani în minutul 79, care a reluat din câțiva metri la prima atingere de balon, după o acțiune a lui Mbappe.

Franța se califică astfel în a doua finală de Mondial consecutivă și va întâlni Argentina duminică, de la ora 17:00.

În schimb, Maroc se va duela cu Croația sâmbătă, de la ora 17:00.

Franța - Maroc 2-0

90+6 - Final de meci!

90 - 6 minute suplimentare.

86 - Marocanii au posesia, dar Franța se apără excelent.

79 - GOL FRANȚA!!! Kolo Muani înscrie la prima atingere după o acțiune a lui Mbappe!

78 - Schimbare Franța: Kolo Muani intră în locul lui Dembele.

77 - Fofana primește în careu, dar trage mult alături.

67 - Lloris iese excelent la o centrare periculoasă și reține.

65 - Schimbare Franța: Thuram intră în locul lui Giroud.

62 - Boufal pătrunde bine, dar Griezmann e în propriul careu și respinge.

54 - Marocanii s-au aruncat în atac, dar Konate e imperial.

52 - Mbappe se resimte după o intrare dură la care arbitrul nu a dat nici fault.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Maroc: Yahya Attiat-Allah intră în locul lui Mazroui.

45 - Pauză!

44 - Ce ocazie! El Yamiq reia din foarfecă de la 14 metri, dar mingea lovește bara!

40 - Varane deviază la colțul scurt, dar mingea se duce mult alături.

36 - Ce ocazie!!! Giroud primește excelent în careu, dar trimite alături dintr-o poziție ideală!

26 - Boufal vede cartonașul galben.

25 - Maroc are posesia, iar fanii ei domină atmosfera în tribune.

20 - Schimbare Maroc: Amallah intră în locul lui Saiss.

17 - Ce ocazie! Giroud scapă spre poartă, trage foarte puternic, dar mingea lovește bara laterală!

16 - Ziyech trage pe jos din 14 metri, mult pe lângă poartă.

13 - Franța se apără bine după marcarea golului, marocanii au posesia la centrul terenului.

5 - Theo Hernandez deschide scorul pentru francezi cu o reluare din fața porții.

1 - A început meciul!

Info: Meciul începe la ora 21:00

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Konate, T. Hernandez - Tchouameni, Fofana - Dembele, Griezmann, Mbappe - Giroud
Rezerve: Areola, Camavinga, Coman, Disasi, Guendouzi, Kolo Muani, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Upamecano, Veretout
Selecționer: Didier Deschamps

Maroc: Bono - Hakimi, El Yamiq, Aguerd, Saiss, Mazraoui - Amrabat, Ounahi - Ziyech, En Nesyri, Boufal
Rezerve: Aboukhlal, Amallah, Attiat-Allah, Benoun, Chair, Dari, El Khannous, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Sabiri, Tagnaouti, Zaroury
Selecționer: Walid Regragui

Învingătoarea va întâlni Argentina în finala de duminică, de la ora 17:00, iar finala mică se va duela cu Croația.