Conference League: Farul și Sepsi câștigă, CFR Cluj remizează

SpotMedia.ro vă prezintă rezultatele înregistrate de echipele românești în meciurile disputate joi în turul 2 preliminar din Conference League din prima manșă.

FINAL: Farul – Urartu 3-2

Farul a trecut de armenii de la Urartu, scor 3-2, în prima manșă de la Ovidiu.

Gafele din defensivă și-au spus cuvântul, iar Maksimenko a deschis scorul în minutul 23, însă Băluță a egalat patru minute mai târziu cu un șut din afara careului.

Zotko a profitat de greșeala lui Aioani din minutul 38 și a făcut 2-1 însă Farul a egalat prin Mazilu în prelungirile primei reprize.

Victoria a fost adusă de Larie în minutul 90+5 cu un șut pe jos.

Dacă va trece de Arartu, Farul se va duela cu estonii de la Flora Tallinn.

23 - Surpriză la Ovidiu! Maksimenko deschide scorul pentru armeni!

27 - Farul egalează prin Tudor Băluță cu un șut de la 25 de metri scăpat în poartă de Melikhov.

38 - Armenii trec în avantaj după un șut din afara careului trimis de Zotko din lovitură liberă la care Aioani putea face mai mult.

45 - Mazilu egalează cu un șut superb din 15 metri!

90+5 - Larie aduce Farul în avantaj cu un șut pe jos bine plasat!

Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Ad. Mazilu, Alibec, Benchaib
Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Vînă, Rivaldinho, Santos, Vianna, Artean, Boli, Sîrbu, Sali, N. Popescu, L. Banu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Urartu: Melikhov - Tsymbaliuk, Piloyan, Zotko - Antwi, Salou, Marcos Junior, Margaryan - Mogilevets - Maksimenko, Grigoryan
Rezerve: Umreyan, Abakumov - Ghazaryan, Aghasaryan, Melkonyan, Barry, Mirzoyan, Ozbiliz, Stojanovic, Zdhikuua, Polyakov
Antrenor: Dmitry Gunko

FINAL: CFR Cluj - Adana Demirspor 1-1

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Adana Demirspor, după un meci echilibrat.

Ardelenii au început mai bine și au deschis scorul încă din minutul 6 prin Betancor, cu o deviere din 6 metri. Egalarea a venit pe final de meci, în minutul 77, prin Stambouli, cu un șut puternic.

Dacă va trece de Adana, CFR Cluj se vă întâlni cu învingătoarea dintre Osijek și Zalaegerszegi.

6 - Betancor deschide scorul cu o deviere din 6 metri după o centrare a lui Camora!

77 - Stambouli egalează cu un șut puternic din centrul careului.

CFR Cluj: Sava - Kresic, Ajeti, Morgan - Manea, Cvek, Tachtsidis, Avounou, Camora - Bîrligea, Jefte Betancor
Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Krasniqi, Filip, Deac, Yeboah, Otele, Mogoș, Țîru, Lucaci, Fica
Antrenor: Andrea Mandorlini

Adana Demirspor: Karacic - Svensson, Manev, Guler, Rodrigues - Stambouli, Akbaba - Yusuf San, Belhanda, Akintola - Ndiaye
Rezerve: Ozbir, Cokcali, Dursun, Gravillon, Aydogan, Burak, Gulbrandsen, Tokoz, Nani, Erdogan
Antrenor: Patrick Kluivert

Final: ȚSKA Sofia - Sepsi 0-2

Sepsi OSK s-a impus cu 2-0 pe terenul lui ȚSKA Sofia și este favorită la calificarea în turul 3. Covăsnenii au profitat de greșelile mari comise de portarul advers și putea câștiga la un scor și mai mare, deoarece a avut și o bară.

Dacă va trece de ȚSKA Sofia, Sepsi OSK o va intalni pe invingatoarea dintre Torpedo Kutaisi si Aktobe. In prima mansa, Aktobe a castigat cu 4-1.

68 - Sepsi deschide scorul prin Păun, care profită de o minge scăpată de portarul advers!

80 - Sepsi face 2-0 prin Roland Varga, după o nouăgafă a portarului advers, care a pierdut mingea în afara careului.

CSKA Sofia: Busatto - Mahmutovic, Koch, Cordoba - Turitsov, Carreaza, Lindseth, Vion - Heintz - Phaeton, Nazon
Rezerve: Orlinov, Evtimov - Sanyang, H. Petrov, Shopov, Shaghoyan, Chorbadzhiyski, Donchev, Antonov, Papazov, Estrada
Antrenor: Sasha Ilic

Sepsi: Niczuly - Aganovic, D. Ciobotariu, M. Bălașa, Dumitrescu - Alimi, N. Păun - M. Ștefănescu, C. Matei, I. Gheorghe - Safranko
Rezerve: D. Moldovan, Gedo - Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, A. Nistor, Kallaku, Ninaj, R. Varga, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Meciurile sunt televizate de posturile Digi Sport și Prima Sport.

Miercuri, FCSB a învins-o pe ȚSKA 1948 cu 1-0.

Manșa retur a acestor meciuri va avea loc joia viitoare.