FCSB, eliminată la penaltiuri din Conference League

FCSB a suferit o eliminare rușinoasă în turul doi preliminar din Conference League.

Vicecampioana României a pierdut cu Șahtior Karagandy și a devenit prima echipă românească eliminată din cupele europene de o echipă din Kazahstan.

"Roș-albaștrii" au fost învinși la penaltiuri cu 5-3, după ce scorul la general a fost 2-2 (1-0 în tur, 1-2 în retur).

În urmă cu o săptămână, pe Arena Naționala, FCSB s-a impus cu 1-0, după un gol al lui Cordea și, chiar dacă avantajul era firav, părea că va fi suficient pentru a obține o calificarea lejeră. Mai ales că Șahtior Karagandy a disputat returul pe teren neutru, în Armenia.

FCSB, cu Ondrasek titularizat surprinzător, a evoluat slab la Erevan, iar gazdele au împins meciul în prelungiri, iar apoi s-au impus la penaltiuri.

2-1 a fost scorul partidei de la Erevan, după golurile marcate de Gabyshev (min.11), după o gafă a lui Vlad, și Tattybayev (min.90+1), ca urmare a unei erori a lui Vukur. Pentru FCSB a punctat Coman, în minutul 76.

La penaltiuri, singurul care a ratat a fost Olimpiu Moruțan, iar kazahii s-au impus cu 5-3.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Șahtior Karagandy și FCSB, din manșa secundă a turului doi preliminar din Conference League:

Șahtior Karagandy - FCSB 2-1 (Gabyshev '11, Tattybayev '90+1 / Coman '76)

Penaltiuri (5-3)

Tattybayev marchează și FCSB este eliminată.

Vucur înscrie cu mari emoții (4-3)

Atanaskoski duce scorul la 4-2.

Shatskiy apără penaltiul lui Moruțan (3-2)

Graf punctează și el de la punctul cu var, chiar dacă Vlad a fost aproape să respingă.

Alexandru Crețu egalează la doi.

Bukorac face 2-1 la loviturile de departajare.

Florin Coman transformă cu siguranță (1-1)

Rustemovic îl învinge pe Vlad (1-0)

'120+2 - Finalul prelungirilor! Echipa care va merge mai departe va fi decisă la penaltiuri!

'120 - Două minute adiționale pentru repriza a doua a prelungirilor.

'113 - Schimbare la FCSB: iese Ovidiu Popescu, intră Perianu.

'113 - Ocazie uriașă irosită de FCSB! Dumitru reia peste poartă din doar câțiva metri!

'99 - Shatskiy iese din poartă și respinge din fața lui Coman.

'96 - Ce ocazie pentru gazde! Omirtayez nu ajunge de puțin la o centrare în fața porții!

'92 - Tattybayev scapă spre poarta lui Vlad, dar este blocat excelent de fundașii lui FCSB.

O nouă modificare la FCSB: iese Valentin Crețu, intră Haruț.

Startul prelungirilor

'90+5 - Finalul timpului regulament! Vom avea prelungiri!

'90+4 - Cordea șutează, dar portarul advers reține.

'90+1 - GOL ȘAHTIOR KARAGANDY! Tattybayev îl învinge pe Vlad după o nouă eroare în defensiva "roș-albaștrilor", de această dată comisă de Vucur!

'90 - BARĂ ȘAHTIOR KARAGANDY!

'90 - Vor fi 5 minute de prelungiri.

'88 - O nouă schimbare la FCSB: iese Tănase, intră Dumitru.

'87 - Mingea șutată de Moruțan este blocată de apărătorii gazdelor.

'84 - Ce ratare! Omirtayez trimite pe lângă poarta lui Vlad dintr-o poziție ideală!

INFO: La acest scor, vicecampioana României avansează în turul următor.

'76 - GOOOL FCSB !!! Coman primește de la Oaidă și înscrie cu un șut din centrul careului !!!

INFO: Șahtior Karagandy ocupă locul 11 în clasamentul primei ligi de fotbal din Kazahstan.

'73 - Vlad are o nouă intervenție bună, de această dată la un șut al lui Shikavka.

'69 - Intervenție bună a lui Vlad la o acțiune periculosă de atac a echipei din Kazahstan.

'66 - Oidă trimite cu capul peste poartă.

'63 - Schimbare la FCSB: Oaidă intră în locul lui Octavian Popescu.

'50 - Oct.Popescu șutează pe lângă poartă.

'47 - Tănase reia cu capul puțin peste poartă.

Dublă schimbare la FCSB: Au ieșit Ondrasek și Radunovic, au intrat Coman și Serban.

A început repriza secundă

'45+2 - Finalul primei reprize.

'45 - Două minute de prelungiri pentru prima repriză.

'41 - Moruțan șutează de la distanță, însă mingea se duce mult pe lângă poartă.

INFO: În meciul tur, disputat în urmă cu o săptămână pe Arena Națională, singurul gol al meciului a fost marcat de Cordea, în prima repriză.

'30 - Tănase șutează de la marginea careului, dar mingea este blocată de apărătorii echipei din Kazahstan.

Vezi: Presa din Cehia, șocată de modul în care Zdenek Ondrasek este tratat la FCSB

27 - BARĂ FCSB! Tănase reia în bara transversală din câțiva metri.

'23 - Radunovic trimite din nou periculos de la distanță.

'21 - Moruțan trimite peste poartă.

'13 - Radunovic șutează de la mare distanță, iar portarul gazdelor are mari dificultăți în a respinge mingea.

'11 - GOL ȘAHTIOR KARAGANDY! Gabyshev deschide scorul după o uriașă greșeală a lui Vlad!

ora 16:00 - A început meciul.

INFO: În tur, "roș-albaștrii" s-au impus cu 1-0.

Meciul se joacă pe teren neutru, în Armenia, la Erevan, și este televizat de postul ProX.

ECHIPELE

Șahtior Karagandy: Shatskiy - Gabyshev, Mawutor, Grad, Buivolov, Atanaskoski - Najaryan, Bukoroc, Mitoseciv - Sviridov, Shikavka.

FCSB: Vlad - V.Crețu, A.Crețu, Vucur, Radunovic - Moruțan, Ov.Popescu, Tănase - Cordea, Ondrasek, Oct.Popescu.

Arbitru: Dragomir Draganov (Bulgaria).