Conference League: FCSB învinge Dunajska Streda

Conference League: FCSB învinge Dunajska Streda

FCSB a câștigat meciul cu Dunajska Streda, scor 1-0, în prima manșă a turului 3 preliminar din Conference League.

Echipa lui Nicolae Dică a luat o opțiune serioasă la calificarea în play-off după succesul din Slovacia.

FCSB a dominat meciul de la început până la final, în timp ce slovacii au fost periculoși în minutul 18, când Szhantho a trimis în bară din lovitură liberă.

Din minutul 67, slovacii au rămas în inferioritate numerică, după ce Kruzljak a fost eliminat pentru un fault la Tavi Popescu.

Din lovitura liberă rezultată, FCSB a deschis scorul prin fundașul central Tamm, care a punctat din centrarea lui Radunovic.

ADVERTISING

Manșa retur va avea loc pe 11 august, de la ora 20:30.

Dacă o va elimina pe DAC Dunajska Streda, FCSB va da în play-off peste Viking (Norvegia) sau Sligo Rovers (Irlanda).

DUNAJSKO - FCSB 0-1

90+5 - Final de meci!

90 - 5 minute suplimentare!

85 - Slovacii au posesia pe final de meci.

78 - Schimbare FCSB: Lixandru intră în locul lui Miculescu.

76 - Schimbare FCSB: Șut intră în locul lui Edjouma.

74 - Tamm vede cartonașul galben.

69 - GOL FCSB!!! Tamm marchează cu un șut puternic după o lovitură liberă bătută de Radunovic!

ADVERTISING

67 - Cartonaș roșu pentru Kruzljak după un fault asupra lui Tavi Popescu!

64 - Schimbare FCSB: Ianis Stoica intră în locul lui Rusu.

62 - Edjouma vede cartonașul galben.

56 - Radunovic vede cartonașul galben.

50 - Miculescu reia cu capul mult peste poartă din 8 metri.

49 - Rusu trage mult peste din lovitură liberă.

46 - Rusu trage puțin pe lângă din marginea careului!

46 - Se reia jocul!

Schimbare FCSB: Oaidă intră în locul lui Coman.

45 - Pauză!

45 - 1 minut suplimentar.

37 - Coman trage peste poartă din lovitură liberă de la 20 de metri.

ADVERTISING

31 - Coman trage mult peste poartă din marginea careului.

28 - Ce ocazie! Tavi Popescu trage din unghi milimetric pe lângă bară!

25 - Edjouma trage peste poartă de la 20 de metri!

24 - Olaru marchează, dar reușita e anulată corect pentru un ofsaid.

19 - Miculescu trage peste poartă din marginea careului.

18 - Bară pentru slovaci! Szhanto trage din lovitură liberă în bara laterală.

12 - Olaru trage mult peste poartă din afara careului.

9 - FCSB domină în startul meciului, se joacă doar în jumătatea adversă.

3 - Rusu nu ajunge la o minge și FCSB irosește o șansă mare de gol.

2 - Dawa vede cartonașul galben.

1 - A început meciul!

Echipele de start:

Dunajsko: 22. Veszelinov - 28. Blackman, 44. Risvanis, 24. Kruzliak, 14. Ciganiks - 8. Dimun, 66. Kacer - 20. Veselovsky, 7. Balogh, 74. Szantho - 45. Krstovic

Rezerve: 99. Petras, 5. Muhamedbegovic, 13. Kalmar, 16. Brunetti, 19. Njie, 21. Moumou, 23. Rymarenko, 27. Ramadan, 31. Davis, 77. Nebyla, 78. Carlos Pinto, 98. Nicolaescu

FCSB: 32. Târnovanu - 23. Ov. Popescu, 5. Dawa, 16. Tamm, 33. Radunovic - 27. Olaru, 18. Edjouma - 11. Miculescu, 10. Oct. Popescu, 7. Fl. Coman - 90. B. Rusu 

Rezerve: A. Vlad, 6. Haruț, 8. Șut, 9. I. Stoica, 26. Oaidă, 28. Pantea, 29. Bouhenna, 30. Musi, 31. Mamut

Manșa retur va avea loc pe 11 august, de la ora 20:30.

Dacă o va elimina pe DAC Dunajska Streda, FCSB va da în play-off peste Viking (Norvegia) sau Sligo Rovers (Irlanda).

Meciul este televizat de Antena 1.

PROGRAM ȘI REZULTATE

FAZA GRUPELOR

14 iunie

15 iunie

16 iunie

17 iunie

18 iunie

  • Grupa F: Turcia – Georgia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa F: Portugalia – Cehia (Leipzig, 22:00)

19 iunie

  • Grupa B: Croația – Albania (Hamburg, 16:00)
  • Grupa A: Germania – Ungaria (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa A: Scoția – Elveția (Koln, 22:00)

20 iunie

  • Grupa C: Slovenia – Serbia (Munchen, 16:00)
  • Grupa C: Danemarca – Anglia (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa B: Spania – Italia (Gelsenkirchen, 22:00)

21 iunie

  • Grupa E: Slovacia – Ucraina (Düsseldorf, 16:00)
  • Grupa D: Polonia – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Olanda – Franța (Leipzig, 22:00)

22 iunie

  • Grupa F: Georgia – Cehia (Hamburg, 16:00)
  • Grupa F: Turcia – Portugalia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa E: Belgia – România (Koln, 22:00)

23 iunie

  • Grupa A: Elveția – Germania (Frankfurt, 22:00)
  • Grupa A: Scoția – Ungaria (Stuttgart, 22:00)

24 iunie

  • Grupa B: Croația – Italia (Leipzig, 22:00)
  • Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf, 22:00)

25 iunie

  • Grupa D: Țările de Jos – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Franța – Polonia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa C: Anglia – Slovenia (Koln, 22:00)
  • Grupa C: Danemarca – Serbia (Munchen, 22:00)

26 iunie

  • Grupa E: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg, 22:00)
  • Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00)

OPTIMI DE FINALĂ

29 iunie

  • Meci 38 2A – 2B (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 1A – 2C (Dortmund, 22:00)

30 iunie

  • Meci 40 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 1B – 3A/D/E/F (Koln, 22:00)

1 iulie

  • Meci 42 2D – 2E (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 1F – 3A/B/C (Frankfurt, 22:00)

2 iulie

  • Meci 43 1E – 3A/B/C/D (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 1D – 2F (Leipzig, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

5 iulie

  • Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci42 (Hamburg, 22:00)

6 iulie

  • Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)

SEMIFINALE

9 iulie

  • Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

10 iulie

  • Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie

FINALA EURO 2024

14 iulie

  • Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇