CFR Cluj, învinsă de Alkmaar în Conference League

CFR Cluj a fost învinsă de AZ Alkmaar, scor 0-1, într-un meci din grupele Conference League.

Olandezii au avut o prestație solidă în Gruia, în timp ce CFR Cluj a jucat bine după pauza, dar nu a putut să marcheze.

AZ Alkmaar a deschis scorul în minutul 18, când Karlsson a reluat cu o lovitură de cap.

Bălgrădean a avut intervenții bune în prima repriză, dar CFR Cluj s-a trezit după pauză și a jucat tot mai bine, însă Omrani, Petrila și Debeljuh au ratat șanse bune de a marca.

În celălalt meci din grupa D, Jablonec a terminat la egalitate cu Randers, scor 2-2.

După rezultatele din această seară, clasamentul grupei D arată astfel: 1. Alkmaar 7 puncte, 2. Jablonec 4 puncte, 3. Randers 3 puncte, 4. CFR Cluj 1 punct.

Etapa următoare, CFR Cluj o va întâlni pe AZ Alkmaar în deplasare pe 4 noiembrie, de la ora 19:45.

CFR CLUJ - AZ ALKMAAR 0-1 (Karlsson '18)

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

86 - Petrila bate o lovitură liberă bine, dar mingea cade pe transversală!

82 - Schimbări CFR Cluj: Costache și Sigurjonsson intră în locul lui Bordeianu și Omrani.

80 - CFR Cluj cere penalti după o intrare a lui Sugawara, dar arbitrul acordă doar corner.

72 - Schimbare CFR: Alibec intră în locul lui Păun.

70 - Bălgrădean iese bine și reține o minge periculoasă.

63 - Bordeianu trage peste poartă din marginea careului.

61 - Schimbare CFR: Petrila intră în locul lui Debeljuh.

61 - Debeljuh vede cartonașul galben.

54 - Debeljuh reia periculos cu capul din 8 metri! CFR e tot mai periculoasă!

53 - Omrani trage din marginea careului în brațele portarului advers.

51 - Omrani reia cu capul din centrarea lui Deac, dar portarul advers prinde.

49 - Pavlidis vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

Schimbare CFR Cluj: Boateng intră în locul lui Culio.

45+2 - Pauză!

45 - Culio vede cartonașul galben.

45 - 2 minute suplimentare.

38 - Olandezii au posesia în ultimele minute, CFR nu mai ajunge la poarta adversă.

33 - Omrani se resimte și primește îngrijiri medicale.

27 - Burcă vede cartonașul galben.

25 - Bălgrădean respinge excelent la un șut din marginea careului trimis de Midtsjo!

23 - Debeljuh preia în careu, trage din întoarcere, dar mingea e prinsă de portarul advers.

20 - Corner pentru CFR, Debeljuh deviază pe spate de la prima bară, dar nimeni nu e la colțul lung pentru a introduce mingea în poartă.

18 - GOL ALKMAAR! Karlsson deschide scorul cu o lovitură de cap, de lângă Manea, din centrarea japonezului Sugawara.

18 - Debeljuh marchează, dar reușita e anulată pentru ofsaid. Decizia e corectă.

17 - Ce ocazie! Bălgrădean scoate excelent un șut pe jos trimis de Pavlidis din centrul careului! Era minge de 1-0!

16 - Bară pentru olandezi! Clasie reia din 18 metri, dar mingea lovește bara laterală!

12 - Omrani deviază pe spate în careul olandezilor, dar mingea nu ajunge la Deac.

10 - Bălgrădean e atent și prinde un șut centrare din partea stângă.

8 - Karlsson trage din unghi, Bălgrădean prinde fără nicio problemă.

3 - Deac bate o lovitură liberă, dar Cestor faultează în atac.

Info:

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Burcă, Cestor, Camora - Bordeianu, Culio - Deac, Omrani, Păun - Debeljuh

Rezerve: Figueiredo, Hindrich, Rodriguez, Graovac, Sigurjonsson, Susic, Costache, Boateng, Petrila, Bouhenna, Alibec, Fl. Ștefan

AZ Alkmaar: Vindahl-Jensen - Sugawara, Hatzidiakos, Martins Indi, Wijndal - Midtsjo, De Wit, Clasie - Gudmundsson, Pavlidis, Karlsson

Rezerve: Verhulst, Reus, Aboukhlal, Koopmeiners, Witry, Evjen, Duin, Letschert, Taabouni, Reijnders, Beukema

La TV, meciul va fi transmis de postul Pro X.

Înaintea acestei partide, CFR Cluj e pe ultimul loc, cu 1 punct, iar Alkmaar este pe primul, cu 4 puncte.

Etapa următoare, CFR Cluj o va întâlni pe AZ Alkmaar pe 4 noiembrie, de la ora 19:45.