România a spulberat Iranul la Campionatul Mondial de handbal feminin

Naționala de handbal feminin a României a debutat cu dreptul la Campionatul Mondial din Spania.

„Tricolorele” antrenate de Adrian Vasile au zbrobit modesta reprezentativă a Iranului, scor 39-11 (20-3).

Pentru România, lipsită de aportul Cristinei Neagu la acest turneu final, a fost mai degrabă o partida de încălzire, de acomodare, în care Adi Vasile a folosit toate jucătoare din lot.

Reprezentativa Iranului, calificată în premieră la Campionatul Mondial de handbal feminin, n-a reușit nicio clipă să pună în dificultate selecționata noastră.

Singurul aspect negativ al serii este accidentarea Oanei Borș, scoasă cu targa de pe teren la scurt timp după ce a marcat primul ei gol pentru națională.

Următorul meci al naționalei României va avea loc duminică seara cu Kazahstan.

Apoi, marți, în ultimul meci din grupă, "tricolorele" vor da piept cu puternica reprezentativă a Norvegiei.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre România și Iran, din Grupa C a Campionatului Mondial de handbal feminin:

Gol pentru Iran.

Nicoleta Dincă punctează dintr-o lovitură de la 7 metri.

Gol pe contraatac înscris de Andreea Rotaru.

Alexandra Dindiligan marchează frumos.

Gol marcat de Bianca Bazaliu.

8-5 scorul în această repriză secundă. E evident că fetele noastre au coborât ritmul în această parte a doua.

Momente bune pentru Iran, care leagă două goluri.

Crina Pintea intră și înscrie cel de-al doilea ei gol al meciului.

Acțiune frumoasă și pentru Iran, care marchează în 10 minute cât în toată prima repriză.

Fază frumoasă reușită de fetele noastre, încheiată cu golul Cristinei Laslo.

Gol Lorena Ostase.

Mai marchează și Iran, cu o aruncare de la 9 metri.

Bianca Harabagiu ia o acțiune pe cont propriu și duce scorul la 25-4.

Alexandra Dindiligan punctează pe contraatac și avem 20 de goluri în față.

Lorena Ostase reface aproape imediat diferența de 19 goluri.

Gol de la 7 metri pentru iranience.

Nicoleta Dincă marchează pe contraatac.

A început repriza secundă

PAUZĂ

Andreea Rotaru punctează dintr-o aruncare de la 7 metri.

Gol marcat de Iran, abia al treilea în această primă repriză.

Subțirică se descurcă bine și face 19-2!

Alexandra Dindiligan își trece și ea numele pe lista marcatoarelor.

Gol înscris de Bianca Bazaliu.

Laura Moisă marchează din nou și avem acum 14 goluri în față.

Bianca Harabagiu marchează și ea în urma unui contraatac. Diferența între cele două echipe este uriașă și vom asista cu siguranță la un scor uriaș în favoarea noastră.

Gol reușit de Andreea Rotaru.

Oana Borș, aflată la primul gol pentru echipa națională, este scoasă cu targa de pe teren. Cu siguranță, turneul final s-a încheiat pentru sportiva de doar 18 ani.

Oana Borș înscrie, dar se accidentează la genunchi și rămâne întinsă în semicerc...

Cinci goluri din cinci aruncări pentru Cristina Laslo.

Scorul putea fi chiar și mai mare, dar portărița iranienilor a avut cinci parade de excepție.

Cristina Laslo pătrunde superb și duce scorul la 11-2.

Un nou gol pe contraatac, prin Laura Moisă.

Marcăm și cu pivotul, Lorena Ostase.

Reușită frumoasă pentru Cristina Laslo cu o aruncare de la 9 metri.

Cristina Laslo înscrie pe contraatac și avem cinci goluri în față.

Nicoleta Dincă ajunge la trei goluri marcate în acest start de meci.

Laura Moisă punctează din extrema dreaptă.

Gol de la 7 metri pentru Iran.

INFO: Cristina Neagu nu participă la această ediție a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Alina Ilie punctează și reface diferența de trei goluri.

Marchează și iraniencele, primul lor gol la Campionatul Mondial.

Avem 3 goluri în 90 de secunde, două pentru Dincă.

Două goluri în primul minut pentru România, unul pentru Laszlo și celălalt reușit de Dincă, și ne așteptăm la un meci câștigat cu ușurință de fetele noastre.

INFO: România se află pentru a 25-a oară la Campionatul Mondial de handbal feminin, în timp ce pentru Iran este o premieră.

ora 19:01 - A început meciul.

Meciul este televizat de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Din Grupa C mai fac parte reprezentativele Norvegiei și Kazahstanului.

Pivoţi: Crina Pintea, Lorena Ostase, Alexandra Subţirică Iovănescu

Campionatul Mondial de handbal feminin se desfășoară în perioada 1-19 decembrie în Spania.

În urmă cu doi ani, la ediția precedentă a turneului final mondial, România a încheiat pe locul 12.