Mihaela Buzărnescu, învinsă de Bianca Andreescu în primul tur la Australian Open

Bianca Andreescu a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în primul tur de la Australian Open.

Sportiva cu origini românești s-a impus cu 6-2, 4-6, 6-3.

La primul meci după o pauză de 15 luni, Bianca Andreescu a început în forță și nu i-a dat nicio șansă Mihaelei în setul secund.

Totuși, sportiva noastră și-a ridicat nivelul în setul secund, a fost mai agresivă și mai precisă și a reușit să trimită meciul în decisiv.

În setul decisiv, Mihaela a avut posibilitatea să facă break și să conducă cu 4-3. După ce a revenit de la 0-40, Bianca a prins curaj, apoi a făcut ea break și a obținut victoria.

În turul doi, Bianca Andreescu o va întâlni pe Su-Wei Hsieh, care a învins-o pe Tatiana Pironkova.

În schimb, Mihaela este eliminată în turul 1 de la Australian Open pentru a treia oară în carieră.

ANDREESCU - BUZĂRNESCU 6-2, 4-6, 6-3

09:15 - Bianca își face serviciul și câștigă meciul.

09:13 - Bianca face break și servește pentru victorie.

09:06 - Miki ratează 3 mingi de break, iar Bianca face 4-3.

09:00 - Game fără emoții pentru Miki, se merge cap la cap și scorul este 3-3.

08:55 - Game la zero pentru Bianca Andreescu.

08:52 - Bianca e tot mai agresivă și scorul devine 2-2.

08:46 - Game la zero pentru Bianca, scorul este 2-1.

08:44 - Game solid pentru Miki, care joacă din ce în ce mai bine și scorul este 1-1.

08:41 - Bianca își face serviciul în startul setului decisiv.

08:34 - Mihaela Buzărnescu trimite meciul în set decisiv!

08:28 - Bianca își face serviciul, dar acum Miki servește pentru a trimite meciul în set decisiv.

08:24 - Mihaela face 5-3 și e tot mai aproape de a trimite meciul în set decisiv.

08:19 - Game fără emoții pentru Bianca, scorul este 4-3 pentru Miki în setul doi.

08:16 - Bianca ratează o minge de rebreak, iar Miki face 4-2.

08:08 - Mihaela face break și conduce cu 3-2!

08:04 - Game foarte echilibrat și scorul devine 2-2.

07:56 - Bianca are ceva probleme în acest game, dar conduce cu 2-1.

07:52 - Game bun pentru Miki, iar scorul este 1-1 în setul secund.

07:49 - Bianca își face serviciul în startul setului secund.

07:42 - Bianca încheie setul cu un break!

07:38 - Bianca face un game la zero, iar Mihaela servește acum pentru a rămâne în set.

07:36 - Mihaela întrerupe seria Biancăi. Sportiva din Canada e nemulțumită de greșelile comise cu forehand-ul.

07:32 - Bianca se distanțează la 4-1. Mihaela greșește mult în acest meci.

07:28 - Bianca face break și are 3-1.

07:22 - Bianca are ceva probleme la serviciu, dar conduce cu 2-1.

07:19 - Mihaela dă un răspuns solid și egalează la unu.

07:16 - Bianca începe bine meciul, își face serviciul și are 1-0.

07:12 - A început meciul!

07:10 - Bianca va servi prima în acest meci.

Bianca Andreescu ocupă locul 9 în clasamentul WTA, iar Mihaela este pe locul 134.

Aceasta este prima întâlnire dintre cele două jucătoare.