Liga Campionilor: Rezultatele de marți și echipele calificate în sferturi

SpotMedia.ro vă prezintă rezultatele înregistrate în optimile din Liga Campionilor și echipele calificate după meciurile disputate marți.

Chelsea – Borussia Dortmund 2-0

Chelsea s-a calificat în sferturile de finală după ce a reușit să întoarcă eșecul din meciul tur, când a pierdut cu 1-0.

Sterling a deschis scorul în minutul 43, pentru ca Havertz să facă 2-0 în minutul 53 dintr-o lovitură de la 11 metri.

Benfica - Club Brugge 5-1

Portughezii au câștigat în prima manșă cu 2-0 și porneau de departe ca favoriți. Meciul retur a fost o simplă formalitate pentru lusitani, care au câștigat astfel cu 5-1.

Rafa Silva (38), Ramos (45 și 57), Joao Mario (71 din penalti) și Neres (77) au marcat golurile pentru Benfica, echipă care confirmă forma bună arătată în acest sezon de Liga Campionilor. Pentru Brugge a punctat Bjorn Meijer în minutul 88.

Miercuri se vor disputa meciurile Bayern - PSG (1-0 în tur) și Tottenham - AC Milan (0-1 în tur).