Liga Campionilor: Rezultatele de marți, echipele calificate în optimi și clasamentele

Liga Campionilor: Rezultatele de marți, echipele calificate în optimi și clasamentele

SpotMedia.ro vă prezintă rezultatele înregistrate marți în ultima etapă din grupele Ligii Campionilor, echipele calificate și clasamentele finale.

Au obținut calificarea în optimi Napoli, Liverpool, FC Porto, Brugge, Bayern Munchen, Inter Milano, Frankfurt și Tottenham.

Ocupantele locurilor 3 continuă in Europa League.

GRUPA A

Liverpool - Napoli 2-0

A marcat: Salah '85, Nunez '90+9

Rangers - Ajax 1-3

Au marcat: Tavernier '86 / Berghuis '4, Kudus '29, Conceicao '89

Clasamentul: 1. Napoli 15p, 2. Liverpool 15p, 3. Ajax 6p, 4. Rangers 0p

ADVERTISING

GRUPA B

Bayer Leverkusen - Club Brugge 0-0

FC Porto - Atletico 2-1

Au marcat: Taremi '5, Eustaquio '24 / Marcano ag. 90+5

Clasamentul: 1. FC Porto 12p, 2. Club Brugge 11p, 3. Leverkusen 5p, 4. Atletico Madrid 5p.

GRUPA C

Bayern Munchen - Inter Milano 2-0

Au marcat: Pavard '32, Choupo-Moting '72

Viktoria Plzen - FC Barcelona 2-4

Au marcat: Chory '51, '63 / Alonso '6, Torres '44, '54, Torre '75

Clasamentul: 1. Bayern 18p, 2. Inter Milano 10p, 3. Barcelona 7p, 4. Plzen 0p

GRUPA D

Marseille - Tottenham 1-2

Au marcat: Mbemba '45 / Lenglet '54, Hojberg '90

ADVERTISING

Sporting - Eintracht Frankfurt 1-2

Au marcat: Gomes '39 / Kamada '62, Kolo Muani '72

Clasamentul: 1. Tottenham11p, 2. Frankfurt 10p, 3. Sporting 7p, 4. Marseille 6p

PROGRAM ȘI REZULTATE

FAZA GRUPELOR

14 iunie

15 iunie

16 iunie

17 iunie

18 iunie

19 iunie

20 iunie

21 iunie

22 iunie

  • Grupa F: Georgia – Cehia (Hamburg, 16:00)
  • Grupa F: Turcia – Portugalia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa E: Belgia – România (Koln, 22:00)

23 iunie

  • Grupa A: Elveția – Germania (Frankfurt, 22:00)
  • Grupa A: Scoția – Ungaria (Stuttgart, 22:00)

24 iunie

  • Grupa B: Croația – Italia (Leipzig, 22:00)
  • Grupa B: Albania – Spania (Düsseldorf, 22:00)

25 iunie

  • Grupa D: Țările de Jos – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Franța – Polonia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa C: Anglia – Slovenia (Koln, 22:00)
  • Grupa C: Danemarca – Serbia (Munchen, 22:00)

26 iunie

  • Grupa E: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg, 22:00)
  • Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00)

OPTIMI DE FINALĂ

29 iunie

  • Meci 38 2A – 2B (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 1A – 2C (Dortmund, 22:00)

30 iunie

  • Meci 40 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 1B – 3A/D/E/F (Koln, 22:00)

1 iulie

  • Meci 42 2D – 2E (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 1F – 3A/B/C (Frankfurt, 22:00)

2 iulie

  • Meci 43 1E – 3A/B/C/D (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 1D – 2F (Leipzig, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

5 iulie

  • Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci42 (Hamburg, 22:00)

6 iulie

  • Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)

SEMIFINALE

9 iulie

  • Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

10 iulie

  • Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie

FINALA EURO 2024

14 iulie

  • Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din fotbal!