Liga 1: Sepsi OSK trece la limită de Farul lui Gică Hagi

Sepsi OSK a dispus de Farul Constanța cu 1-0 în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 19 a sezonului competițional 2021/2022.

Singura reușită a jocului a fost semnată de Mitrea din penalti în minutul 7.

A fost un meci în care Hagi l-a pierdut pe golgheterul Jefte în minutul 39, după ce jucătorul străin a suferit cel mai probabil o comoție. El a fost transportat la spital, preventiv, pentru un consult mai amănunțit. De asemenea și Ispas a fost înlocuit, la Sepsi, din motive de securitate, după o lovitură la cap.

Au fost două decizii la limită în prima parte, ambele acordate pro-Sepsi. Lovitura de la 11 metri a fost primită după ce Aioani a ieșit să boxeze o minge și în săritură l-a lovit sau busculat pe Păun. S-a acordat penalti, însă constănțenii, inclusiv Hagi, au protestat vehement..

O altă decizie la limită a fost un gol anulat Farului în minutul 20, gol marcat de Ely Fernandes după o combinație cu Jefte, dar a venit apoi semnalizare foarte târzie de offside, iarăși în protestele oaspeților...

În partea secundă, Sepsi a ratat marile ocazii, cu Golofca mai ales în prim plan, singur cu portarul, dar victoria a venit până la urmă destul de sigură.

Covăsnenii pot intra acum chiar în lupta pentru play-off, urcând până pe locul 10, cu 24 de puncte, la 6 lungimi de locul 6.

Farul pierde în campionat după 4 meciuri și rămâne în afara locurilor de play-off.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, R. Ispas - Bărbuţ, N. Păun, Eder, Ştefănescu - Achahbar, Luckassen.
Rezerve: Began, Chunchukov, Tincu, Dumitrescu, Damascan, Aganovic, Golofca, Bojic, Fofana.

Farul: Aioani - Mladen, Larie, Ghiţă, De Nooijer - Artean, Ciobanu, Purece - Ely, Betancor, Pitu.
Rezerve: Brănescu, Buta, Dobrosavlevici, Romario Pires, Radaslavescu, Sali, Chiţu, Ad. Petre, Grameni.

Arbitru: Ionuț Coza.