Liga 1 | Rapid, la prima înfrângere de la venirea lui Mutu

Rapid a ratat șansa luni seara de a-și asigura prima poziție în clasamentul din play-out-ul Ligii 1.

Giuleștenii au fost învinși de pe teren propriu de fosta echipă a lui Adrian Mutu – FC U Craiova, scor 2-3, după un final nebun de meci.

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 8, printr-un autogol cu călcâiul al lui Diallo.

La pauză s-a intrat la egalitate, Compagno marcând în minutul 44 în urma unei pase excelente a lui Bauza.

Același Compagno a marcat la două minute de la startul reprizei secunde, cu o scăriță dintr-o lovitură de la 11 metri.

Rapid a egalat în minutul 90+2, prin Albu, dintr-un nou penalti dictat de arbitrul Marcel Bîrsan.

Oltenii au dat însă lovitura în minutul 90+5, prin Baeten, cu un șut superb din afara careului.

Este prima înfrângere a Rapidului de la venirea lui Adrian Mutu la cârma echipei.

În clasament, Rapid rămâne pe primul loc, cu 39 de puncte, în timp ce FC U Craiova urcă pe locul 4, cu 34 de puncte.

Rapid București: Moldovan - Stahl, Dandea, Grigore, Morais - Albu, Săpunaru, Kait - Panoiu - Ilie, Vojtus.

FCU Craiova: Popa - Paramatti, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Negru, Baeten, Van Durmen, Sidibe - Bauza - Compagno.

Arbitru: Marcel Bîrsan.