Liga 1: FC Botoșani o depășește pe FCSB în clasament după un meci cu cinci goluri și multe gafe

FC Botoșani a câștigat ușor meciul cu Gaz Metan Mediaș și a urcat pe locul 4 în clasamentul din play-off-ul Ligii 1.

4-1 a fost scorul întâlnirii de la Botoșani, ultima din acest sezon pentru ambele formații.

Ofosu a deschis scorul după numai 40 de secunde.

Apoi, Keyta (min.23) și Florescu (min.25) au marcat pentru gazde, după greșeli uriașe ale portarului debutant al medieșenilor, Albert Popa.

Oaspeții au redus din handicap prin Romeo, în minutul 27.

Mihai Roman, intrat in repriza secundă, a stabilit scorul final în minutul 87, cu un șut frumos din afara careului.

Din minutul 72, medieșenii au evoluat în inferioritate numerică, dupa ce Chamed a văzut cel de-al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu.

În clasament, FC Botoșani a ajuns la 34 de puncte și a depășit-o pe FCSB, care are însă un meci mai puțin disputat.

Gaz Metan Mediaș termină pe locul 6, cu 25 de puncte și fără victorie în play-off.

FC Botoșani: Pap - Harut, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Cimpanu, Rodriguez - Keyta, Florescu, Ofosu - Dugandzic.

Gaz Metan Mediaș: Popa - Butean, Larie, Nielsen, Velisar - Diakota, Chamed - Romeo, Ciocan, Trif - Dumitru.

Arbitru: Lucian Rusandu.