Liga 1 | Egal între Rapid și UTA

Rapid București și UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci disputat sâmbătă seara în etapa a 23-a a Ligii 1.

Arădenii au deschis scorul în finalul primei reprize, la capătul unei faze controversate. Junior Morais a respins mingea cu mână de pe linia porții, iar arbitrul i-a arătat cartonașul roșu și a dictat lovitură de la 11 metri. La reluare a părut chiar că mingea a intrat integral în poartă!

Ubbink a executat, dar Moldovan a apărat. Lovitura s-a repetat, însă, deoarece goalkeeperul giuleștenilor era mult în afara liniei porții. A executat din nou Ubbink și de această dată a marcat.

În superioritate numerică, UTA a avut ocaziile importante, dar giuleștenii au fost cei care au marcat. Kait a centrat în minutul 76 din partea dreaptă, iar Marzouk a pus capul pentru 1-1.

În clasamentul Ligii 1, Rapid a ajuns la 33 de puncte și ocupă locul 7, în timp ce UTA are 28 de puncte și se află pe poziția a 10-a.

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Albu, Morais - Sefer, Kait, Crepulja, Stahl - Bnou - Bălan.

UTA: Iacob - Vukcevic, Benga, Dima, Shlyakov - Vorobjovas, Batha - Ubbink, Miculescu, Dumitru - Laukzemis.

Arbitru: Radu Petrescu.