Liga 1 | CFR Cluj calcă strâmb pe teren propriu

CFR Cluj și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci jucat luni seara în Gruia, în etapa a 23-a a Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul la ultima fază a primei reprize, dintr-un penalti dictat pentru un henț în careu al lui Șeroni. A transformat Deac cu siguranță.

Egalarea moldovenilor a picat în minutul 81 și a fost opera lui Dawa, cu o lovitură de cap din câțiva metri.

Este cel de-al doilea egal consecutiv înregistrat de campioană în Liga 1, după ce runda trecută a fost egalată în prelungiri, la 3, de FCSB.

În fruntea clasamentului Ligii 1, avansul clujenilor (59 puncte) față de FCSB (51 puncte) s-a redus la 8 puncte, cu șapte etape rămase de disputat din sezonul regulat.

Trupa lui Marius Croitoru rămâne pe locul 4, cu 38 de puncte.

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Graovac, Burcă, Ștefan - Deac, Boateng, Bordeianu - Omrani, Debeljuh, Petrila.

FC Botoșani: Pap - Braun, Șeroni, Dawa, Dican, Țigănașu - Papa, Edjouma, Florescu - Lupeta, Roman II.

Arbitru: Adrian Cojocaru.