Liga 1: CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani

CFR Cluj a câșțigat meciul disputat marți seara cu FC Botoșani, în cadrul etapei a 9-a din play-off-ul Ligii 1.

1-0 a fost scorul întâlnirii de la Cluj, la care Dan Petrescu, infectat zilele trecute cu coronavirus, n-a putut asista.

La câteva zile după episodul cu tot lotul testat greșit pozitiv cu coronavirus, campioana României a obținut toate punctele după o partidă anostă și s-a apropiat la doar un punct de liderul Universitatea Craiova.

Ciprian Deac a reușit singurul gol al meciului în minutul 41, dintr-o lovitură de la 11 metri, dictată cu ușurință de centralul Marius Avram.

Fără a avea vreo miză, după ce și-au asigurat prezența în sezonul următor din Europa League, botoșenii au tras singurul lor șut pe spațiul porții adverse abia în prelungiri!

În clasament, CFR Cluj a ajuns la 43 de puncte și ocupa locul 2, în timp ce FC Botoșani se află pe poziția a 5-a, cu 29 de puncte.

ECHIPELE:

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Chipciu, Bordeianu, Deac - Fica, Rondon, Costache.
Antrenor: Dan Petrescu.

FC Botoșani: Pap - Harut, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Rodriguez, Papa - Askovski, Cimpanu, Ofosu - Dugandzic.
Antrenor: Marius Croitoru.

Arbitru: Marius Avram.