Liga 1 | CFR Cluj a învins cu emoții Craiova lui Mutu

CFR Cluj a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii 1.

Campioana din ultimele trei ediții a avut însă un meci dificil cu nou-promovata FC U Craiova 1948, pe care a învins-o cu 3-2.

Clujenii au început excelent partida și aveau 2-0 pe tabela de marcaj după numai 12 minute, în urma golurilor marcate de Deac și Tahiri.

Bauza (min.22), cu un șut deviat de Ciobotariu, și Baeten (min.33), cu o lovitură de cap, au restabilit egalitatea pentru formația antrenată de Adrian Mutu.

Petrila, în minutul 75, a adus toate cele trei puncte pentru gruparea din Gruia cu o reluare din câțiva metri.

Adrian Mutu pierde primul meci oficial pe banca oltenilor, dar echipa sa a arătat multe lucruri bune, în special în prima repriză.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici - Deac, Hoban, Tahiri - Petrila, Omrani, Chipciu.

FC U Craiova: Gremsl - Negru, Diallo, Kovacci, Huyghebaert - Asamoah, Albu, Baeten - Răducanu, Bălan, Bauza.

Arbitru: Radu Petrescu.