Liga 1: Botoșaniul se distrează cu Poli Iași în derbiul Moldovei

FC Botoșani a trecut fără emoții de Poli Iași în derbiul Moldovei, scor 4-0 în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa secundă a stagiunii competiționale 2020/2021.

Golurile au fost marcate de Keyta, Dugandzici (o dublă) și Ofosu, goluri marcate în aproximativ ultimele 20 de minute.

Un meci cu mulți nervi, căci fiecare formație a avut câte un eliminat, mai întâi Iașiul cu De Iriondo în minutul 54, apoi Rodriguez de la gazde în minutul 72, când deja era 1-0. Trebuie spus că la golul de 1-0, cel al lui Keyta, acesta a intrat în combinație cu un Ofosu care era într-o poziție flagrantă de offside, greu de crezut cum asistentul nu a putut releva această poziție afară din joc.

Dugandzici și Ofosu au marcat cele două goluri la un minut distanță (minutele 83 si 84), profitând de o reală letargie a apărării ieșene. Același atacant croat a închis tabela la 4-0 cu un minut înainte de final.

Botoșani își confirmă forma foarte bună, ei venind după victoria de joi de la Ordabasy, în turul I preliminar din Europa League.

Pentru Pancu și ai săi este prima înfrângere din acest sezon, după acel 1-0 cu Chindia din prima rundă.

Botosani - Poli Iasi 1-0 Botosani deschide scorul

Gazdele au două victorii din tot atâtea posibile, după 3-2 cu FC Argeș.

Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann - Florescu, Jonathan Rodriguez - Roman, Cîmpanu, Ofosu - Dugandzici.

Poli Iaşi: Axinte - Rodny Lopes, Mihalache, Ciobanu, Onea - Vanzo, De Iriondo, Passaglia - Soares, Cristea, Popadiuc.

Arbitru: Marcel Bîrsan.

Iată și alte știri interesante din fotbal pe SpotMedia.ro:

Liga 2: Rapid București începe cu dreptul noul sezon, după o deplasare complicată

Marius Șumudică dă de pământ cu cei de la Craiova: Să nu se mai umfle în pene, nu suntem cei mai buni, cei mai frumoși

Presa din Spania face un anunț de ultimă oră: Clauza de reziliere de 700 de milioane de euro a lui Messi nu mai există