Liga 1 | Academica Clinceni o trimite pe Dinamo pe ultimul loc în clasament

Academica Clinceni a înregistrat cea de-a doua victorie consecutivă în Liga 1.

Formația ilfoveană s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la FC U Craiova, într-un joc din cadrul etapei a 19-a.

Oltenii au deschis scorul în minutul 28, când Compagno a deviat în poartă un șut trimis de Baeten.

Oaspeții au egalat peste doar cinci minute, prin Robert Ion, cu un șut frumos de la aproximativ 15 minute.

Golul victoriei a fost semnat de Vellios, cu o lovitură de cap, în minutul 68.

Grație acestei victorii, Academica Clinceni ajunge la 10 puncte și părăsește, cel puțin pentru moment, ultimul loc al clasamentului Ligii 1, ocupat în prezent de Dinamo.

FC U Craiova se află pe locul 14, cu 15 puncte strânse în 19 runde.

FC U Craiova: Mogoșanu - Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Sidibe, Albu, Achim, Baeten - Bălan, Compagno.

Academica Clinceni: Ureche - Gardoș, Amorim, Omoh, Holzmann - Ventura, Patriche, Pashov - Moulin, Bilali, Ion.

Arbitru: Lucian Rusandu.