Lidera mondială Iga Swiatek, învinsă fără drept de apel în optimi la Australian Open

Tenismena poloneză Iga Swiatek, lider mondial incontestabil în clasamentul WTA, a părăsit Australian Open prematur, în faza optimilor de finală.

Acolo, poloneza a pierdut clar în fața campioanei de la Wimbledon de anul trecut, Elena Rybakina din Kazahstan, scor 6-4, 6-4, după doar o oră și 30 de minute de joc.

Aflată pe 25 WTA și favorită 22 la Antipozi, Rybakina a etalat un tenis de mare calitate în meciul cu Swiatek, pe care nu a lăsat-o deloc să-și facă jocul puternic de pe fundul terenului. Ea va evolua în sferturi cu o altă surpriză a dimineții de la AO, Jelena Ostapenko, cea care a trecut de Coco Gauff, SUA, tot în două seturi, dar mai greu, 7-5, 6-3.

Ostapenko are 2-0 la întâlnirile directe cu Elena Rybakina, iar kazaha nu a reușit să-i ia set letonei până acum.

Duminică mai au loc două optimi de finală pe tabloul feminin la Melbourne, e vorba de meciurile Pegula - Krejcikova și Azarenka - Zhu Li.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!