Leo Messi, debut magistral în MLS pentru Inter Miami (Video)

Lionel Messi, legitimat în prezent în SUA la Inter Miami, formație patronată de David Beckham, a început într-un mare stil evoluțiile din campionatul MLS.

După ce până acum jucase în amicale sau în Cupa Ligii, pe care a și câștigat-o, sau în US Open Cup, Messi a debutat sâmbătă în MLS, în partida câștigată de Inter cu 2-0 în fața lui New York Red Bulls.

Miami a deschis scorul prin Diego Gomez în minutul 37, iar Messi a închis tabela în minutul 89, la capătul unei faze minunate care a semănat cu acel tiki-taka inventat de Guardiola la Barcelona. Leo fusese rezervă și intrase pe teren în minutul 60.

HIGHLIGHTS: New York Red Bulls vs. Inter Miami CF | August 26, 2023

După această victorie, Miami scapă de ultimul loc din MLS, urcând pe 14, în Conferința de Est, cu 21 de puncte câștigate în 23 de meciuri.

Starul argentinian a ajuns deja la 11 goluri și 6 pase decisive în 9 apariții în tricoul lui Inter Miami.