Jaqueline Cristian, învinsă în sferturile de finală de la St. Petersburg

Jaqueline Cristian a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Sankt Petersburg.

Ajunsă pe tabloul principal după ce-a trecut de calificări, sportiva noastră, care în turul precedent a eliminat-o pe Jelena Ostapenko, a cedat astăzi în fața favoritei numărul 4, Svetlana Kuznetsova.

Jaqueline a câșțigat primul set la tie-break, dar veterana jucătoare rusă și-a ridicat nivelul jocului în următoarele două seturi și a avansat în semifinale.

7-6 (5), 3-6, 3-6 a fost scorul final al meciului dintre Jaqueline Cristian și Svetlana Kuznetsova, care a durat două ore și 16 minute.

Pentru prezența în sferturile de finală ale turneului din Rusia, Jaqueline Cristian va fi recompensată cu 15.500 de dolari și 100 de puncte în ierarhia WTA.

În semifinale, Svetlana Kuznetsova o va înfrunta pe câștigătoarea partidei dintre Daria Kasatkina și Veronika Kudermetova.