Jaqueline Cristian a avansat în sferturile de finală ale turneului de la Linz

Jaqueline Cristian s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale turneului de la Linz, dotat cu premii în valoare totală de 235.238 dolari.

Tenismena română, aflată pe locul 100 în ierarhia WTA, a profitat de retragerea adversarei ei, Rebecca Peterson, în turul doi.

Jucătoarea din Suedia a abandonat în primul set, la scorul de 5-2 în favoarea lui Jaqueline, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser.

Mai departe, în sferturile de finală, Jaqueline Cristian o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Anhelina Kalinina și Veronika Kudermetova.

Odată cu calificarea în sfeturile de finală ale turneului din Austria, sportiva în vârstă de 23 de ani și-a asigurat un premiu în valoare de 6.175 de dolari si 60 de puncte în clasamentul WTA.

8-12 noiembrie este perioada în care se desfășoară competiția de la Linz.