Irina Begu se califică în semifinalele unui turneu din Antalya

Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA 125 de la Antalya (Turcia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a întrecut-o pe slovena Polona Hercog, cu 6-4, 6-4.

Begu (33 ani, 126 WTA), a patra favorită, a obţinut victoria după o oră şi 50 de minute.

Hercog (33 ani, 213 WTA) a început mai bine şi a condus cu 2-0 şi 3-2, dar Begu a legat trei ghemuri consecutive şi s-a impus în cele din urmă cu 6-4. Românca a avut un debut excelent de set secund, în care a condus cu 4-0 şi 5-1, Hercog s-a apropiat la 5-4, dar Begu a încheiat conturile cu 6-4.

Irina Begu a obţinut a cincea sa victorie în tot atâtea meciuri cu slovena Hercog, precedenta datând din 2021, când românca s-a impus cu 7-6 (7/5), 7-5, în optimi la Cleveland.

Begu şi-a asigurat un cec de 5.300 de dolari şi 49 de puncte WTA.

Adversara Irinei din penultimul act va fi japoneza Moyuka Uchijima (22 ani, 151 WTA).