Irina Begu, în sferturi la turneul de la București

Irina Begu a învins-o clar joi pe compatrioata sa Irina Bara, cu 6-0, 6-2, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Ţiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, găzduit de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti.

Irina Begu, locul 41 WTA şi favorită numărul 2, a câştigat după numai o oră şi 12 minute duelul dintre singurele jucătoare din România rămase în cursă în proba de simplu. Irina Bara este locul 127 WTA.

Begu o va întâlni în sferturi pe jucătoarea ucraineană Katerina Baindl (134 WTA), care a trecut în optimi de spaniola Aliona Bolsova (206 WTA) după două seturi simetrice, 6-4, 6-4.

Tot joi, unguroaica Reka-Luca Jani (114 WTA) s-a impus în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-1, în faţa austriecei Simona Waltert (118 WTA). Jani o va întâlni în sferturi pe compatrioata sa Panna Udvardy, locul 76 WTA şi cap de serie numărul 6.

Egipteanca Mayar Sherif, locul 74 WTA, cap de serie numărul 5, a învins-o cu 6-3, 6-3 pe austriaca Julia Grabher (97 WTA). Sherif va lupta pentru un loc în semifinale cu belgianca Maryna Zanevska (100 WTA).

Tot în sferturi de finală, italianca Sara Errani, finalistă la Roland Garros în 2012, acum locul 115 WTA, o va întâlni pe spaniola Rebeka Masarova, locul 199 mondial.

Ţiriac Foundation Trophy prezentat de Kaufland este un turneu WTA 125 organizat la Centrul Naţional de Tenis în perioada 10-18 septembrie, de către Federaţia Română de Tenis şi susţinut de Fundaţia Ţiriac.