Irina Bara câștigă trofeul ITF de la Istanbul

Tenismena din România Irina Bara a triumfat în finala turneului ITF challenger de la Istanbul, Turcia, românca disputând duminică a doua sa finală consecutivă din circuit.

Bara, 235 WTA, s-a impus în trei seturi, scor 6-7 (2), 6-4, 6-1, după două ore și 12 minute de joc, în fața sportivei gazdă Berfu Cengiz. Acum o săptămână, Irina se retrăgea în setul decisiv al finalei de la ITF Koper din Slovenia, finală disputată cu iberica Bolsova Zadoinov.

Bara pierduse un singur set la Istanbul înainte de intrarea sa în finală, având victorii la: Lina Gjorcheska (3-6, 6-2, 7-5), Maileen Nuudi (0-6, 1-6), Ekaterina Maklakova (1-6, 3-6) și Ilay Yoruk (6-1, 6-3).

Sportiva noastră va urca începând de luni până pe locul 217 WTA, o urcare de 18 poziții așadar, fiind la 20 de puncte de intrarea în top 200.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!