Înfrângere dureroasă pentru Ladislau Boloni

Gent, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a fost învinsă vineri cu 2-1 în deplasare de modesta Eupen în primul meci al etapei a 5-a a campionatului de fotbal al Belgiei.

Gazdele au condus cu 2-0, după golurile lui Smail Prevljak (minutul 35) şi Jens Cools (53), înainte ca Sven Kums să reducă din handicap în minutul 63. Zece minute mai târziu, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică în urma eliminării lui Michael Ngadeu-Ngadjui, fostul fundaş al lui FC Botoşani.

Boloni a preluat-o pe Gent, vicecampioana Belgiei, după etapa a 2-a. Echipa are o victorie şi două eşecuri în cele trei meciuri disputate sub comanda tehnicianului român.

"Ştim că dacă vrem să regăsim nivelul pe care ni-l dorim, uneori trebuie să treci prin iad", a declarat după meci Boloni, citat de site-ul walfoot.be.

Gent este provizoriu pe locul 15, din 18 echipe, cu doar 3 puncte. Eupen, cu 6 puncte, se află pe locul 9. Lider este Sporting Charleroi, cu 12 puncte din patru jocuri.

Gent o va întâlni marţi acasă pe Rapid Viena în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.