Înfrângere dureroasă la ultima fază pentru Marius Șumudică pe banca lui Rizespor

Antrenorul român Marius Șumudică a avut parte de un eșec dramatic în campionatul Turciei la fotbal, acolo unde mai nou o antrenează pe Rizespor.

Rizespor a fost învinsă cu scorul de 2-1 în deplasare de către Alanyaspor, golul decisiv fiind marcat la ultima fază practic, în minutul 95. Rize a început mult mai bine partida, deschizând scorul în minutul 25 prin Talbi.

Alanya a egalat rapid după un penalti transformat de Bareiro în minutul 32. Patru minute mai târziu, gazdele au mai marcat un gol, dar acesta a fost invalidat prin intervenția VAR, golul fiind marcat de Ucan, dar după un fault în atac.

Din păcate pentru tehnicianul român, Pektemek a marcat la ultima fază, în minutul 95, iar Rizespor rămâne doar pe 12 în Turcia, în timp ce Alanya urcă pe loc de cupă europeană, 4.

Rize este la doar 5 puncte de primul loc retrogradabil.

Pentru Rizespor au jucat și Damjan Djokovici, fostul mijlocaș de la CFR Cluj, dar și fostul mijlocaș de la FCSB, Fernando Boldrin. De când a preluat-o pe Rizespor, Șumudică este fără victorie în Turcia, are un bilanț de un egal și două înfrângeri mai exact.

Partida a contat pentru etapa cu numărul 24 din campionatul otoman de fotbal.

Marius Șumudică, apărat de președintele lui Rizespor, după ce a fost eliminat în partida pierdută cu Fenerbahce