Ianis Hagi, titular în meciul cu Real Madrid: Cifrele exacte ale evoluției de pe Bernabeu

Ianis Hagi a fost titular pentru Alaves în partida pe care echipa sa a pierdut-o cu 5-0 contra celor de la Real Madrid.

Fotbalistul român a evoluat timp de 71 de minute pe postul de decar. S-a remarcat în minutul 7, când a încercat să înscrie un gol de la 60 de metri. De asemenea, a mai avut o ocazie mare în partea secundă.

SofaScore i-a acordat nota 7.3, cea mai mare dintre cele primite de jucătorii lui Alaves.

Ianis a atins mingea de 39 de ori, iar 16 din cele 19 pase pe care le-a încercat și-au atins ținta. 2 dintre acestea au creat situații periculoase. Ianis a avut o centrare reușită din tot atâtea încercări.

A trimis trei șuturi pe poartă din patru încercări, a câștigat 4 dueluri din 7 și a reușit singurul dribling pe care l-a încercat. A avut și două recuperări.

„Trebuie să uităm acest meci cât se poate de repede. Ne-am îndeplinit obiectivul cu 4 etape înainte de final, deci a fost un sezon bun până la urmă.

Am avut un sezon foarte bun. Mai avem două meciuri acum, trebuie să le tratăm serios”, a declarat Ianis Hagi, în direct pe Digi Sport 2.

Ianis nu a marcat niciun gol pentru Alaves în acest sezon de La Liga, iar în vară se va întoarce la Rangers.