FRF a primit o veste proastă de la UEFA: Ce echipe va trimite România în sezonul următor al cupelor europene

Federația Română de Fotbal (FRF) a solicitat prelungirea termenului până la care trebuie să anunțe numele echipelor care vor participa în sezonul următor al cupelor europene, dar UEFA nu a fost de acord.

Astfel, FRF e obligată ca până pe 3 august, la ora 23:59, să informeze oficial UEFA privind numele echipelor și competiția în care acestea și-au câștigat dreptul să evolueze în ediția 2020-2021 a cupelor europene, anunță Gazeta Sporturilor.

Tragerile la sorți pentru primul tur preliminar din sezonul viitor al Champions League si Europa League vor avea loc pe 9 august, respectiv 10 august.

FRF are deja lista cu cele patru reprezentante ale României în sezonul viitor al cupelor europene, însă singura necunoscută rămâne cine va merge în Liga Campionilor.

Universitatea Craiova și CFR Cluj sunt despărțite de 4 puncte în fruntea clasamentului, însă clujenii au un meci mai puțin disputat.

Doar două etape au mai rămas de jucat în play-off-ul Ligii 1, plus o restanță.

Echipele pe care România le va trimite în sezonul următor al cupelor europene:

Liga Campionilor: U Craiova/CFR Cluj;
Europa Leaguue: U Craiova/CFR Cluj, FC Botoșani și FCSB (câștigătoarea Cupei României).