FCSB primește o veste excelentă

FCSB primește o veste excelentă
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

FCSB a primit o veste excelentă după victoria cu PAOK Salonic, 1-2 în deplasare, în turul play-off-ului de calificare în optimile Europa League.

Prin vocea lui Gigi Becali, patronul echipei, FCSB a anunțat că, în urma unor calcule făcute, victoria obținută în Grecia cu PAOK Salonic este foarte bine venită din mai multe puncte de vedere.

Au crescut șansele de calificare în optimi, FCSB va încasa o nouă sumă importantă de bani, dar succesul e important și din perspectiva coeficientului UEFA. Becali a spus că, în urma succesului de la Salonic, FCSB și-a îmbunătățit coeficientul suficient încât să fie cap de serie și la tragerea la sorți pentru un eventual play-off de calificare în Liga Campionilor.

„Sunt numai 450.000 de euro (n.r. victoria). Dacă aș fi pronunțat avantajele, aș fi spus puncte, coeficient UEFA, și după aia banii. Ăsta este aurul competiției. Noi la ora asta suntem cap de serie și în play-off-ul Champions League dacă luăm campionatul, cu victoria asta”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.

FCSB a învins-o pe PAOK Salonic cu 2-1 în deplasare și are prima șansă la calificarea în optimile Europa League.

Andrei Gheorghiță (50) și Joyskim Dawa (60) au marcat golurile FCSB, după ce Samatta (21) a deschis scorul. Brazilianul Taison a fost eliminat în prima repriză.


Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din fotbal!