FCSB pierde cu CFR Cluj în Superligă

FCSB și CFR Cluj au jucat joi seara restanța din cadrul etapei a 9-a a Superligii.

Întâlnirea disputată pe Arena Națională în fața a aproximativ 15 mii de spectactori a fost câștigată la limită de clujeni, cu 1-0.

Cele două mari rivale au oferit o primă repriză slabă, lipsită de ocazii și cu un ritm de joc dezamăgitor.

Fără golgheterul Andrea Compagno, accidentat, "roș-albaștrii" și-au creat ocazii în startul reprizei secunde prin Edjouma și Cordea, însă Burcă și compania au protejat poarta apărată de Scuffet.

De partea cealaltă, clujenii au fost periculoși la fazele fixe. De altfel, unicul gol a venit după o lovitură liberă a lui Petrila, la care Yuri a trimis cu capul, iar Vlad a respins doar până la Janga, care a punctat din câțiva metri. Era minutul 69.

Cu acest succes, CFR Cluj a egalat-o în fruntea clasamentului pe Farul Constanța, ambele echipe având câte 44 de puncte strânse în 20 de runde.

FCSB rămâne pe poziția a 4-a, cu 35 de puncte.

FCSB: A. Vlad - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Șut, Edjouma - Cordea, Omrani, Oct.Popescu.

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora - Bordeianu, Boateng, Deac - Yeboah, Janga, Petrila.

Arbitru: Istvan Kovacs.