FCSB, învinsă de Astra Giurgiu după ce a condus cu 2-0

FCSB a fost învinsă de Astra Giurgiu cu 3-2, deși a avut 2-0 în confruntarea din etapa a 5-a a play-off-ului Ligii.

FCSB a început perfect meciul și a profitat de lentoarea celor de la Astra Giurgiu, dar nu a reușit să mențină ritmul până la final.

Ovidiu Popescu a deschis scorul în minutul 18 cu un șut sub bară, în timp ce Dennis Man a făcut 2-0 în minutul 29 cu o execuție de zile mari în vinclu.

FCSB putea să mai marcheze, dar a ratat incredibil și Alibec a redus din diferență cu o lovitură de cap în minutul 36.

Giurgiuvenii au profitat de gafele umense din centrul apărării de la FCSB, iar Takayuki a egalat în minutul 52 din pasa lui Alibec.

Tot Alibec a marcat și golul de 3-2 cu zece minute înainte de final, după o nouă gafă mare în defensivă.

După acest rezultat, FCSB ocupă locul 4 în play-off, cu 27 de puncte, iar Astra este pe locul 3, cu 27 de puncte.

Etapa următoare, FCSB va merge la Craiova, iar Astra la Botoșani.

Astra Giurgiu - FCSB 3-2 (Alibec '36, '80 Takayuki '52 / Popescu '18, Man '29)

18 - Ovidiu Popescu marchează cu piciorul stâng, din șase metri, printr-un șut puternic!

29 - Dennis Man face 2-0 pentru FCSB cu un șut superb în vinclu din pasa lui Adi Petre!

36 - Alibec marchează cu o lovitură de cap după o centrare din stânga!

52 - Takayuki egalează cu un șut pe jos din pasa lui Denis Alibec!

80 - Alibec profită de o greșeală de marcaj și face 3-2 cu un șut puternic din 14 metri!

Astra: Lazar - D. Bruno, Graovac, C. Dima, Radunovic - G. Șerban, Crepulja, T. Seto, M. Răduț - D. Alibec, C. Budescu

Rezerve: Bolboașă, Graur, Dandea, V. Gheorghe, Balaure, Stahl, Ioniță, Fatai, D. Gheorghe

FCSB: Vlad, Crețu, Cristea, Miron, Ov. Popescu - Olaru, Vînă, Morutan - Man, Petre, Tănase

Rezerve: Udrea, Dumitru, Perianu, Pantea, Pandele, Tand, Niță, Popa