FCSB a călcat strâmb la Botoșani în primul meci al sezonului din Liga 1

FC Botoșani și FCSB au terminat la egalitate, scor 0-0, în primul meci din sezonul 2021/2022 al Ligii 1.

Cu un antrenor nou pe banca (Dinu Todoran), formația „roș-albastră” n-a reușit să marcheze la Botoșani chiar dacă a beneficiat de un penalti și l-a avut în teren, timp de o repriză, pe atacantul ceh Zdenek Ondrasek, transferat de la Viktoria Plzen.

FCSB a cerut penalti în două rânduri până în minutul 60, când centralul Sebastian Colțescu a arătat în sfârșit punctul cu var, în urma unui fault al lui Șeroni asupra lui Octavian Popescu.

Golgheterul sezonului trecut al Ligii 1, Florin Tănase, n-a reușit, însă, să-l învingă pe Pap de la 11 metri.

La FCSB au debutat și ceilalți jucători aduși în această vară: Andrei Cordea, Alexandru Crețu și Stipe Vucur, acesta din urmă înlocuit la pauză.

FC Botoșani: Pap - Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu - Papa, Remacle, Ongenda - Tîrcoveanu, Kage, Fili.

FCSB: Vlad - V.Crețu, Haruț, Vucur, Radunovic - Moruțan, A.Crețu, Oaidă - Cordea, Tănase, Oct.Popescu.

Arbitru: Sebastian Colțescu.