EURO 2024: Ucraina învinge Slovacia. România rămâne pe primul loc

Ucraina a învins Slovacia, scor 2-1, într-un meci din grupa E de la EURO 2024. România rămâne astfel pe primul loc înaintea confruntării cu Belgia.

După un start în forță, Slovacia a deschis scorul în cele din urmă în minutul 17, prin lovitura de cap trimisă de Schranz.

Ucrainenii au avut reale probleme să-și revină, dar în cele din urmă au apăsat accelerația în partea secundă.

Sharapenko a adus egalarea în minutul 54, iar Yaremchuk a punctat frumos în minutul 80.

După acest rezultat, România conduce grupa E, cu 3 puncte, Ucraina este pe 2 cu același punctaj, iar Slovacia este pe 3 tot cu 3 puncte. Ultima este Belgia, fără niciun punct.

În ultima etapă, programată pe 26 iunie de la ora 19:00, România va întâlni Slovacia, iar Belgia va juca împotriva Ucrainei. Până atunci, România va întâlni sâmbătă, de la ora 22:00, Belgia.