EURO 2024: Portugalia face scor cu Turcia. S-a marcat cel mai spectaculos autogol al ultimilor ani

Portugalia a obținut calificarea în optimile de la EURO 2024 după ce a învins Turcia cu 3-0 într-un meci din Grupa F.

Lusitanii nu au avut emoții în acest meci, în care au deschis scorul în minutul 21 printr-un șut din centrul careului trimis de Bernardo Silva.

În minutul 28 s-a marcat unul dintre cele mai spectaculoase autogoluri din ultimii ani, care le-a adus multora aminte de reușita lui Bănel Nicoliță din meciul de pe Santiago Bernabeu. Akaydin a vrut să paseze acasă, dar a surprins portarul și mingea a intrat în poartă.

Portughezii au făcut 3-0 în minutul 56 când Ronaldo a dat dovadă de altruism, deși putea deveni primul jucător care marchează la 6 turnee finale, și i-a pasat lui Bruno Fernandes.

După acest rezultat, Portugalia e pe primul loc, cu 6 puncte, și câștigă grupa. Turcia e pe 2 cu 3 puncte, iar Cehia și Georgia au câte 1 punct.

În ultima etapă, Turcia va întâlni Cehia, iar Portugalia va juca împotriva Georgiei.