EURO 2020: Olanda învinge Ucraina după un meci spectaculos

Olanda a învins Ucraina, scor 3-2, într-un meci din Grupa C de la EURO 2020.

Olandezii au atacat de la început până la final și au obținut o victorie meritată, chiar dacă Ucraina a revenit de la 0-2.

Scorul s-a deschis abia în minutul 52, când Wijnaldum a profitat de o respingere greșită a portarului.

Șase minute mai târziu, Weghorst a făcut 2-0 cu un șut puternic la care portarul nu a putut să intervină.

Cu un sfert de oră înainte de final, Yarmolenko a prins un șut superb din afara careului direct în vinclu și a punctat pentru ucraineni.

Patru minute mai târziu, Yarenchuk a egalat cu o lovitură de cap și a adus bucuria printre ucraineni.

Dumfries a adus victoria olandezilor cu golul din minutul 85, reușit cu o lovitură de cap.

După acest rezultat, Olanda e pe locul 2, cu 3 puncte, la egalitate cu Austria. Etapa următoare, Olanda va întâlni Austria, la Amsterdam.

În schimb, Ucraina se va duela cu Macedonia de Nord la București.