Edi Iordănescu explică înfrângerea cu Belgia de la EURO 2024

Selecționerul Edi Iordănescu a explicat înfrângerea suferită contra Belgiei de la EURO 2024.

Iordănescu a pus eșecul pe seama golului rapid încasat și a invocat ratările jucătorilor din atac.

"Mulțumesc echipei pentru că am dat tot ce am avut mai bun în joc. Ne-am luptat, nu am cedat și sunt recunoscător echipei. Cu siguranță e foarte greu când pleci de la 0-1 în minutul 2. Îți dă puțin planurile peste cap și asta a făcut să suferim. În repriza a doua am văzut o altă Românie și am avut 3-4 ocazii. La nivelul ăsta, dacă nu marchezi, este foarte greu.

M-a supărat golul 2 pentru că am gestionat greșit o minge de 70 de metri. De acum provocarea cea mai mare este să ne recuperăm și să ieșim cu un rezultat pozitiv în ultimul joc, care să ne ducă mai departe. E o grupă nebună, un moment de răscruce! Momentul adevărului pentru toată lumea. E momentul să strângem rândurile, pozitivismului, solidarității", a spus Edi Iordănescu la ProTV.

România a fost învinsă de Belgia, scor 0-2, în etapa a doua a Grupei E de la EURO 2024. După acest rezultat, calificarea se va decide în ultima rundă, când vom întâlni Slovacia.

După acest rezultat, România rămâne pe primul loc, cu 3 puncte, pentru că are un golaveraj mai bun decât Slovacia, Belgia și Ucraina. Și ele au tot 3 puncte.

În ultima etapă, programată pe 26 iunie de la ora 19:00, România întâlnește Slovacia, iar Belgia se duelează cu Ucraina.