Djokovic, învins de noua senzație din circuitul ATP

Carlos Alcaraz a făcut o nouă victimă importantă la Madrid Open 2022.

După ce în sferturi a trecut de Rafael Nadal, tenismenul iberic în vârstă de 19 ani l-a învins, sâmbătă, în semifinale pe liderul clasamentului ATP, Novak Djokovic, după un meci de trei ore și 35 de minute.

6-7 (5), 7-5, 7-6 (5) este scorul cu care Alcaraz, triumfător anul acesta la Rio de Janeiro, Miami Open și Barcelona, s-a calificat în ultimul act al competiției din capitala Spaniei.

A fost prima întâlnire directă între Nole și Alcaraz.

"Sincer, nu știu care a fost diferența între noi, am fost atât de aproape unul de celălalt. A fost un meci incredibil. Aceste victorii îmi dau multă încredere. Mă gândesc că pot juca și pot învinge cei mai buni tenismeni din lume", a declarat Carlos Alcaraz, devenit cel mai tânăr finalist din istoria turneului de la Madrid, după victoria cu Djokovic.

În finala turneului de la Madrid, Carlos Alcaraz îl va înfrunta pe câștigătorul semifinalei dintre Stefanos Tsitsipas si Alexander Zverev.