Dinamo, învinsă pe final de Barcelona în Liga Campionilor la handbal masculin

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă cu scorul de 35-30 (17-15) de echipa spaniolă Barca, deţinătoarea trofeului, joi seara, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamo pierduse în tur la diferenţă de patru goluri, 32-36.

Barca a condus în prima repriză la patru goluri, 9-5 şi 10-6, Dinamo s-a apropiat la un singur gol, 11-12, 12-13, 13-14, dar la pauză catalanii aveau avantaj de două goluri, 17-15.

Campioana Europei s-a desprins la cinci lungimi după pauză, 21-16, 25-20, însă Dinamo s-a apropiat din nou la un gol, 29-30 (min. 55). În cele din urmă echipa antrenată de Xavi Pascual a cedat la diferenţă de cinci goluri, 30-35, în faţa fostei formaţii a tehnicianului catalan.

Pentru Dinamo au înscris Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 9 goluri, Raul Nantes Campos 8, Christian Dissinger 3, Cedric Sorhaindo 2, Valentin Ghionea 4, Octavian Bizău 2, Alex Pascual Garcia 2.

Portarul Khalifa Ghedbane a apărat 9 aruncări (29,03%).

Golurile învingătorilor au fost reuşite de Dika Mem 9, Haniel Vincius Langaro Inoue 7, Blaz Janc 5, Youssef Ben Ali 3, Ludovic Fabregas 2, Domen Makuc 2, Angel Fernandez Perez 2, Aleix Gomez Abello 2, Timothey Nguessan 1, Gonzalo Perez de Vargas Moreno (portar) 1, Ali Ismail Mohamed Zeinelabedin Ali 1.

Leonel Carlos Maciel a apărat 6 şuturi (27,27%), iar Gonzalo Perez de Vargas Moreno 5 (25%).

Au arbitrat muntenegrenii Ivan Pavicevic şi Milos Raznatovic, iar delegat EHF a fost italianul Marco Tosi Brandi.

Miercuri, SG Flensburg-Handewitt a fost învinsă acasă de Lomza Vive Kielce cu 33-25, iar Telekom Veszprem HC a remizat cu FC Porto, 28-28. Partida Motor Zaporoje - Paris Saint-Germain Handball a fost amânată din cauza situaţiei din Ucraina.