Debut perfect pentru SCM Râmnicu Vâlcea în EHF European League

Gruparea românească de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a dispus de unguroaicele de la Praktiker-Vac în debutul fazei grupelor a EHF European League, a doua competiție europeană ca importanță.

Vâlcea s-a impus cu scorul de 40-30, o victorie clară în această grupă D din care facem parte, în fața unei săli pline la Râmnic, care a fremătat în favoarea grupării care s-a dezlănțuit în atac, pe final de partidă.

La pauză am intrat cu un avantaj de 3 goluri, 21-18, iar de la 27-23 încolo, româncele au dominat cap-coadă jocul, marcând de 8 ori la rând. Astfel, SCM conducea cu 35-24, cu 10 minute înainte de final.

Cele mai bune marcatoare ale noastre au fost Elghaoui și Glibko, ambele cu 9 goluri marcate.

SCM e lidera grupei cu 2 puncte, la egalitate cu nemțoaicele de la Thuringer, cele care au dispus de Paris 92 cu 28-24.