Sabah Baku a reușit o performanță istorică și s-a calificat pentru prima dată în faza principală a Ligii Campionilor. În spatele acestui rezultat se află Valdas Dambrauskas, antrenorul lituanian în vârstă de 49 de ani.
Povestea tehnicianului este una mai puțin obișnuită. În urmă cu 26 de ani, Dambrauskas participa la varianta din Lituania a emisiunii „Vrei să fii milionar?”. Banii câștigați atunci l-au ajutat să plece în Anglia, unde a studiat științele sportului și s-a pregătit pentru o carieră în antrenorat.
A câștigat 4.000 de litas și a plecat în Anglia
În 2000, Valdas Dambrauskas era student și avea doar 23 de ani. A participat la „Vrei să fii milionar?”, unde a câștigat 4.000 de litas lituaniene, aproximativ 1.160 de euro.
A decis să folosească banii pentru a merge în Anglia. Acolo și-a continuat studiile și a urmat cursuri de antrenorat. A avut apoi ocazia să acumuleze experiență în cadrul unor cluburi cunoscute, printre care Manchester United, Fulham și Brentford.
Primul său pas ca antrenor principal a venit la Kingsbury London Tigers, formație din liga a noua a fotbalului englez. 26 de ani mai târziu, Dambrauskas a ajuns să conducă o echipă în Liga Campionilor.
Sabah Baku, pentru prima dată în Liga Campionilor
Sabah Baku a obținut calificarea după un meci spectaculos cu Hapoel Beer Sheva. Campioana Azerbaidjanului s-a impus cu 5-2 după prelungiri, deși pierduse prima manșă cu 2-1.
În total, Sabah Baku a câștigat cu 6-4 și a obținut cea mai importantă calificare din istoria clubului.
Echipa este pregătită de Dambrauskas din 2025, iar tehnicianul lituanian a reușit într-un timp scurt să aducă două trofee importante în vitrina clubului: titlul și Cupa Azerbaidjanului.
Un antrenor cu experiență în Europa
Înainte să ajungă la Sabah Baku, Dambrauskas a pregătit mai multe formații din Europa. Printre acestea se numără Hajduk Split, Zalgiris, RFS, Gorica, Ludogorets, OFI, Omonia și Diosgyor.
A avut rezultate importante în mai multe campionate:
- Lituania, Zalgiris: două titluri, două Cupe și două Supercupe
- Letonia, RFS: o Cupă a Letoniei
- Croația, Hajduk Split: o Cupă a Croației
- Bulgaria, Ludogorets: un titlu și o Cupă a Bulgariei
- Azerbaidjan, Sabah Baku: un titlu și o Cupă
