David Popovici a continuat parcursul de excepție de la Turneul Settecolli de la Roma și a câștigat medalia de aur la 100 de metri liber.
Sportivul nostru a terminat cursa cu timpul 47.26 și a stabilit un record al competiției.
Pe locul doi a terminat brazilianul Guilherme Santos Caribe (47.88), iar pe trei a terminat Kristof Milak din Ungaria (47.89).
Vineri, David a câștigat medalia de argint în finala probei de 50 de metri liber. Românul a terminat cursa pe locul doi, cu timpul de 21.82, depășit fiind doar de brazilianul Guilherme Santos Caribe, cu 21.46, care a câștigat aurul.
Duminică, Popovici va concura la 200 de metri liber.
Trofeul Settecolli este prima competiție la care Popovici participă în 2026, o competiție premergătoare Campionatelor Europene de la Paris, din perioada 10-16 august.
Tot la Paris, la Jocurile Olimpice 2024, Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber, dar și medalia de bronz la 100 de metri liber.
