Daniil Medvedev l-a învins pe Novak Djokovic în finala de la US Open

Rusul Daniil Medvedev l-a învins pe sârbul Novak Djokovic în finala turneului de la US Open și i-a blocat calea spre istorie.

Jucătorul în vârstă de 25 de ani s-a impus clar, în trei seturi, deși pornea cu a doua șansă, scor 6-4, 6-4, 6-4.

Medvedev a reușit astfel să devină campion la US Open după un parcurs aproape perfect, în care a pierdut un singur set în turneu, în sferturile de finală contra olandezului Botic Van De Zandschulp.

În schimb, Djokovic a ratat șansa să intre în istorie și să câștige al patrulea Grand Slam din acest an.

De altfel, el rămâne cu 20 de titluri de Grand Șlam, la egalitate cu Roger Federer și Rafael Nadal.

Presiunea a părut că-și spune cuvântul pentru Djokovic, care a comis multe greșeli neforțate.

De altfel, sârbul a fost și foarte nervos, iar la un moment dat a rupt o rachetă în setul secund după ce un schimb a fost oprit pentru că în tribune a sunat telefonul unei persoane.