Dan Petrescu, detalii despre situația lui Petrila: "Îmi pare bine că nu se supără"

Dan Petrescu a vorbit despre situația mijlocașului Claudiu Petrila, care a dat o nouă pasă decisivă în meciul cu FC Argeș.

Petrilă are 8 goluri și 5 pase decisive în acest sezon, însă nu a mai fost titular de o lună. Iar Petrescu a afirmat că se bucură că jucătorul înțelege că nu poate fi titular la CFR Cluj.

"Petrila deja nu știu a câta oară intră și schimbă soarta meciului. Îmi pare bine că înțelege situația și nu se supără. Nu e un jucător cu fițe, ci de echipă", a spus Dan Petrescu.

De asemenea, Dan Petrescu l-a lăudat și pe Gabriel Debeljuh, cel care a deschis scorul în partida din Gruia.

"Îmi pare bine că tot mai mulți jucători învață de la Deac și stau să se antreneze suplimentar. Debeljuh stă câte două ore în plus după antrenament și se vede. E un jucător care tot timpul este viu pe teren", a afirmat Petrescu.

Amintim că CFR Cluj a câștigat meciul cu FC Argeș, scor 2-0, în etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1.

Ardelenii s-au impus după un gol marcat de Debeljuh în minutul 23. Croatul a primit o pasă de la fundașul lui FC Argeș, Joao Miguel, în careu, și a marcat fără emoții.

Din minutul 77, FC Argeș a rămas în inferioritate numerică, după ce Tofan a văzut două cartonașe galbene în două minute. Cu patru minute înainte de final, Dugandzic a făcut 2-0 din pasa lui Petrila.

După acest rezultat, CFR Cluj e pe primul loc, cu 45 de puncte, iar FC Argeș e ultima în play-off, cu 24 de puncte.

Etapa următoare, CFR Cluj va merge la Universitatea Craiova, iar FC Argeș se va duela cu Farul.