CSM București s-a impus în prima partidă a noului sezon din Liga Campionilor la handbal feminin

Fetele de la CSM București au început cu dreptul aventura în noul sezon de Champions League la handbal feminin.

Vicecampioana României s-a impus acasă în Sala Polivalentă din București în fața celor de la Krim Ljubljana, scor 30-28, deși la pauză formația bucureșteană era condusă cu 19-17.

Slovenele au avut la un moment și plus 3 pe tabelă, la finalul primului mitan, scor 18-15, dar Neagu și compania au avut o parte secundă excepțională. CSM a rezistat pe final, chiar dacă s-a confruntat la un moment dat și cu două eliminări simultane. Jucătoarea franceză Zaadi a fost MVP-ul partidei, cu 8 goluri marcate și trei pase decisive.

A fost o partidă din grupa A a acestei noi ediții de Champions League, o ediție în care CSM este favorită la calificarea în Final Four, după marile transferuri făcute în această vară.

CSM e în grupa A, alături de Vipers, Odense, FTC, Brest, Bietigheim, Krim și Banik Most. Primele 2 locuri duc direct în sferturile de finală.