CSA Steaua București a obținut promovarea în liga secundă

CSA Steaua București a reușit promovarea în Liga II din România la capătul returului meciului de baraj cu CS Afumați, scor 2-1 la finele celor 90 de minute.

După 2-0 în Ghencea pe teren propriu, militarii pot sărbători în fine promovarea, după o partidă începută pe o ploaie torențială, care a afectat grav terenul din Ilfov.

Steaua a marcat superb la deschiderea partidei prin Călințaru în minutul 3, pentru ca Adi Popa, fundașul central al gazdelor să egaleze după o fază fixă la capătul primei reprize.

Oricât au mai alergat gazdele în partea secundă, nu mai puteau reface handicapul per total al dublei manșe. La final de joc, în minutul 90, Ștefan Vasile l-a faultat în careu pe Pacionel, care tot el marcat din lovitură de la 11 metri golul izbăvitor.

REZUMAT | CSA Steaua - CS Afumați 2-0 | Baraj de promovare în Liga 2

Steaua câștigă cu 4-1 această dublă manșă și așteaptă duelurile decisive pentru promovarea în L1 din sezonul viitor cu U Cluj, Petrolul, Poli Iași, Astra, Metaloglobus sau Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Steaua a așteptat 4 ani această promovare în eșalonul secund fotbalistic al României, iar acum rămâne de văzut dacă gruparea lui Daniel Oprița va mai atrage sponsori, sau investitori privați, pentru a-și creiona un lot cu care să atace din primul sezon promovarea în Liga 1.

CS Afumați: Irimiea - Vasile Ștefan, Robicek, Popa, Alexandru - Geană, Stîngă - Avram, Tudorache, Alexe - Dedu.

CSA Steaua: Bălbărău - Călințaru, Walace, Beța, Adi Ilie - V. Bărbulescu, M. Mihăescu, Pacionel, Zaharia - Huiban, Nsiah.

Arbitru: I.Călin.

Programul zilei de luni de la Roland Garros: Trei tenismene române vor juca în a doua zi de concurs la Paris

Bogdan Planici, fostul căpitan al lui FCSB, a semnat cu o grupare de top din Europa, unde va fi coleg cu un român

Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă va fi transmis la Bruxelles pe 2 iunie şi va fi evaluat două luni